Categories: Бизнес

Малко известните компании всъщност са двигателят на електромобилната революция

Снимка: Bloomberg L.P.

Преходът към електрически автомобили може да представлява екзистенциална заплаха за доставчиците на двигатели с вътрешно горене, но за компаниите за авточасти като TE Connectivity предизвикателството е свързано с това как ще се справи със засилващото се търсене, пише Ройтерс.

Компанията произвежда конекторите, които свързват километрите кабели в автомобилите с цялата електроника, от сензори през системи за впръскване на гориво до инфотейнмънт – и ако има нещо, от което автомобилите от електрическата ера ще се нуждаят, това са по-големи и все по-сложни конектори.

Ето защо TE вложи 125 млн. долара за изграждане на нова сграда през 2020 г., посветена на производството  части за електрически превозни средства (EV) в комплекс, ситуиран в Южна Германия.

Компанията търси партньорства, за да продължи да разширява автомобилния си бизнес, заяви главният изпълнителен директор Терънс Къртин пред Ройтерс, добавяйки: „Ще продължим да добавяме капацитет“. 

Още по темата

Тъй като традиционните доставчици на авточасти умуват дали и кога да продадат бизнеса с двигатели с вътрешно горене или да придобият производител на части за електромобили, TE и конкурентите ѝ като Sensata Technologies, Amphenol Corp. и Molex се стремят да доставят компоненти с по-висока стойност и да ускорят и разширят разработките съвместно с производителите на автомобили, които вече електрифицират своята продуктова гама.

„Всички тези автомобилни концерни, които говорят за електрифициране на автопарка си и дават обещания за пробег, не са в състояние да направят това без доставчици като TE“, посочва Уилям Кървин, анализатор в Morningstar.

Автомобилните части представляват над 40% от приходите на TE в размер на 15 млрд. долара, което го прави един от най-големите доставчици на автомобилни компоненти в света, за които обаче повечето хора никога не са чували. Пазарната капитализация на компанията от 43 млрд. долара надвишава общата оценка на автоконцерни като Nissan и Renault, както и повече от три пъти стойността на голям играч като Continental.

Експозиция към търсенето в Европа

Според Къртин доставчиците на автомобилни части и производителите на автомобили са увеличили своята експозиция спрямо търсенето на електромобили в Европа през последните две години.

Въпреки че световният недостиг на полупроводници засегна цялостното производство на автомобили, автомобилните концерни използват чиповете, с които разполагат за да дадат приоритет на електромобилите пред конвенционалните превозни средства, което натоварва все повече доставчици като TE, посочва Къртин.

Предизвикателството, пред което е изправена TE, е свързано с правилното определяне на времето и мащаба на нейното разширяване, като се има предвид, че преходът на електрическа мобилност и автономни коли може да бъде съпътстван от трудности, като прекратяването на държавните субсидии и опасенията около безопасността, добавя Къртин.

Електрификацията ще позволи на TE да стане по-голяма компания.

Далеч по-голямата мощност, необходима на електромобилите, означава, че TE трябва да разработи по-големи и по-сложни компоненти, за да се справи с допълнителното електричество, като минимизира риска от пожар.

Конвенционалните части на TE са съставени от до пет компонента, но по-новите части, предназначени за електромобилите, разполагат с до 50 компонента. Доставчикът също така купува тонове алуминий, който е по-лек и по-евтин от медта.

В по-старата част на фабриката на концерна в Южна Германия машините произвеждат 16 конектора за конвенционални коли в секунда. В новата сграда по-сложните и скъпи машини, някои от които са доставени от германската Manz, извиват по-големи медни конектори с портове за зареждане на батерията.

Новото съоръжение в комплекса ще може да произвежда 2 млн. конектора за батерии годишно, като се очаква търсенето да продължава да расте.

„Ще имаме нужда от повече“, споделя Матиас Лехнер, ръководител на бизнеса на TE за Европа, Близкия изток и Африка, добавяйки, че TE планира да увеличи капацитета на завода си в Унгария.

Лехнер, който описва TE като „скромна и скрита“, добавя, че нейните конектори могат да намалят времето за зареждане на един електромобил с 10 минути.

Според Къртни електромобилите и автономните автомобили ще удвоят стойността на компонентите, които TE доставя в момента. Това означава, че печалбата може да бъде внушителна.

Електромобилите почти удвоиха своя глобален дял при общите продажби до 6% през 2021 г., според данни на JATO Dynamics, и този дял тепърва ще нараства.

Пазарът на доставчиците на автомобили в Европа ще нарасне до 330 млрд. евро през 2030 г. от 216 млрд. евро в момента, задвижван от софтуера, електромобилите и електрониката, изтъкват от McKinsey.

„Наблюдаваме двойна трансформация“, изтъква Тимо Мьолер от McKinsey.

Във фабриката на TE в Южна Германия работят около 2200 души, като компанията добавя още работници, тъй като интегрира машини за производство на конектори за автономни превозни средства.

TE разполага с три фабрики за авточасти в Германия и още пет в Европа. В световен мащаб тя има 29 фабрики, посветени на автомобилния бизнес.

https://www.investor.bg/

Arhiv

Recent Posts

Кабел вместо радиосигнал. С какво новите руски дронове превъзхождат украинските

Напредъкът на руските сили в Източна Украйна е подкрепен от ново оръжие. Москва все по-често…

един час ago

Пожарите в Лос Анджелис са частично ограничени. Жертвите са 16, а 100 хиляди са евакуирани

Противопожарните екипи успяха да ограничат частично пламъците в Лос Анджелис, предадоха световните агенции в събота.…

един час ago

САЩ поставят ултиматум на Вучич за изтегляне на Русия от петролната компания на Сърбия

Съединените щати настояват за пълно изтегляне на руския капитал от сръбската петролна компания NIS. Това…

един час ago