Той говори за първи път след назначаването си шеф на Covid-отделението в Инфекциозна болница, което бе подложено на множество критики от привържениците на налагането на по-строги мерки за ограничаването на епидемията. “Има и нещо хубаво при нас – не се приложиха най-рестриктивните мерки, което е добре. Така действаха в няколко държави, които мислеха планово”, каза Мангъров.
По повод решението да оглави отделението, той казва, че има риск да му се прехвърли отговорността, ако ситуацията с вируса се усложни. “Да може и така да стане. Но нали знаете за Д’артанян в „Тримата мускетари“- той се страхуваше, но беше храбър и вървеше напред’, обясни инфекционистът. Той обяснява, че от доста време е искал да започне работа на първа линия срещу коронавируса, защото виждал, че “има новобранци, които се оплитат”, а има и “много безсмислени неща, наложени от здравната каса”. “Става дума за едни безсмислени изследвания, за едни писаници, които трудно ще се променят. Както знаете НЗОК е една бюрократична структура, но каквото мога ще направя. В някаква степен трябва да се облекчи лечението. Работещите там живеят трудно. Нещата могат да се правят по много по-лесен начин”, каза Мангъров. Той обясни, че вече е минал на визитация и обяснява, че половината от 80-те пациенти с вируса в неговата болница могат да се лекуват вкъщи. Според него не е добро решение да се разширява зоната за лечение на Covid-19 в болницата. “Трябва хората, които не са тежко болни, да се лекуват вкъщи. Всъщност това са по-голямата част от пациентите. Това не е особено опасна инфекция. Сега зная, че ще ми скочат и ще кажат: „Виж колко хора ще се заразят, ще умрат“.
Добре, но по този начин не може да се работи. Така или иначе, колкото и да се мъчим, не можем с тези мерки-затваряне, изолация, да ограничим инфекция, която се предава по въздушно-капков път. Виждате, че не се получава. Шефът на БЛС каза, че обществото се е провалило, защото не спазва мерките. Но в другите страни да не би да са по-различни от нас?! И там е така. Тук би трябвало да се действа като през 2009-2010 година, когато беше епидемията от свинския грип. Той бе нова инфекция, много хора се заразиха и много хора загинаха. Но нищо такова, като сега, не се случи”, каза Мангъров.
Той казва, че вижда уплашени до смърт хора. “Ти казваш на пациента, че му няма нищо, но той умира от страх. Не можеш да го изпишеш. Най-лошото е, че и лекарите са на същия хал. Има много лекари, които се страхуват. И как няма да е така, като се съобщават само лошите новини. Лекарите трябва сами да се пазят. Не е редно да се вини обществото”, допълни лекарят.
В разговора с Мангъров присъства и следният любопитен въпрос: Докато говорихме, ви чух да кашляте. Да не би и вие да сте пипнали заразата? Мангъров отговаря: “Какво като кашлям? И на мен няма да ми се размине. Спомням си през 2009 година, когато бе епидемията от свински грип, първият случай бе с пациент в правителствена болница. Отидох там, за да консултирам и какво мислите видях. Всички бяха забулени. Бях без нищо и не се заразих. Много по-късно прекарах свинския грип”, обяснява той.
С разрешението на 24 часа
Кралици и крале на подредбата Гардеробиерите могат да намерят място за всяка дреха – дори…