[ad id=“225664″]
Манолова обясни, че това е най-ниско бюджетният вариант, но пък ще обхване всички 77 хиляди души, които в момента получават добавка от 90 лева за чужда помощ. Хората с увреждания ще имат право да изберат дали да продължат да получават тази пари или ще кандидатстват по новия закон и ще преминат през индивидуална оценка.
„Но реално законопроектът е разчетен, ако всичките 77 хиляди души кандидатстват като тези, които в момента не са обхванати от никакви програми, тези с по-леките увреждания е предвидено във финансовата обосновка, че ще получат по два часа дневно лична помощ или това са по 42 часа месечно“, посочи омбудсманът.
[ad id=“263680″]
По думите й тези групи са условни, те не фигурират в проекта, защото конкретната потребност на всеки човек ще се установява след индивидуална оценка, така че никой не е предварително поставен в определена група.
„Само правя една справка – със сега наличният финансов ресурс в министерството, реално по асистентски програми се подкрепят 14 хиляди души“, обясни Манолова.
Мая Манолова е категорична, че няма да допусне противопоставяне между различните групи хора с увреждания , тя призна, че този законопроект не решава проблемите на всички, но е начало на промени: „Този закон ще бъде една тухла, която ще реши един проблем, ще бутнем една тухла от стената и по този начин ще покажем, че стената пред хората с увреждания може да бъде съборена“.
[ad id=“236999″]
Майките на деца с увреждания, които присъстваха на заседанието на съвета за интеграция, обявиха, че стоят зад законопроекта.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…