Стара Загора

“Маргаритки“.  Маргарита Шоселова и изкуството да учиш децата на изкуство

„Мечта за Коледа“ е спектакъл на Детско-юношеската студия за опера и балет на Държавна опера Стара Загора, който старозагорци и гостите на града ще могат да видят в Оперния театър от 16 часа в събота, 18 декември. В програмата са включени „Танц на захарната фея“, „Коледни звънци“, „Хляб ангелски“, „Елхови лес“ и други популярни коледни песни. Основател на студията е дипломираният музикален педагог и автор на стотици детски песнички Маргарита Шоселова.

Дипломира се като детска учителка – музикален профил. Висшето й педагогическо образование е предучилищна и начална педагогика в  Пловдивския университет. Работи като  музикален ръководител в много детски градини. Маргарита Шоселова е съставител и автор на 17 учебни помагала по предучилищно възпитание.

През 2001 г. създава Вокалната школа „Маргаритки“ за изпълнение на песните към помагалата. Участва в авторския екип на учебниците по музика за предучилищна възраст. През 2011 г. вокалната школа прераства в студия. Неизменно в екипа участват поетесата Мая Дългъчева, която пише текстовете на песните и Радост Младенова-Арабаджиева – хореограф и режисьор на последвалите мюзикъли. От 2015 г. студията е част от трупата на Държавна опера – Стара Загора.

Куражът да започне да пише детски песни й идва преди много години като музикален ръководител в ДГ № 13 „Пролет“ в Стара Загора. „Имах потребност от репертоар за децата и направих първите си опити. После създадох грамофонна плоча с изпълнение на възпитаниците на градинката. Записът направихме в София, в Балкантон. Тогава художникът беше много впечатлен, защото до тогава никой не беше правил такъв продукт – от деца за деца. Той ни подари обложката на плочата, която беше от персонажите на песните, т.е. нещо като анимационна илюстрация“, разказва пред Росица Ранчева и сайта dolap.bg Маргарита.

Представя песните си на Стефан Рибаров, който тогава е главен диригент на „Сладкопойна чучулига“. През цялото време той слуша записите без реакция. Като щастлив шемет за Шоселова идват думите му, който удря по масата и заявява: “Това е! Трябва човек, който работи с децата, да пише музика!“ Така се появява групата „Слънчеви зайчета“ към детската градина на пощите. Впрочем, сега също има група „Слънчеви зайчета“ при ДГ № 10 „Светлина“, където канят Маргарита Шоселова за музикален ръководител. „Обичам децата. Много ме зареждат и заради тях правя това“, споделя 63-годишната днес дама.

Тя е автор на поредицата от учебни помагала „Първите 7“, които издават заедно с Мая Дългъчева. Дългъчева пише текстовете, а Шоселова ги облича в музика. Темите са много, а в 17-ия брой Маргарита решава да направи музикална приказка – така се ражда мюзикълът „Немитата круша“. „Като консултант се включи Емил Славов – от Тракийски университет. Направихме много интересен сюжет и го представихме на сцената. Доц. д-р Алексей Стоев, тогава директор на Народната астрономическа обсерватория „Юрий Гагарин“, а сега на Центъра за слънчево-космически изследвания много ни хареса и пожела да създадем книжка за Космоса, тъй като следващата година е посветена на астрономията. Така създадохме новия мюзикъл „Космическа приказка“ И от тогава – 2012 г., тръгнахме в тази посока – да създаваме мюзикъли“, връща лентата педагогът композитор.

„Книжките се ползват и от дечица, например как сутрин да изпълнят някоя достъпна кулинарна рецепта, или как да изработят някакъв макет, картички или илюстрации“, казва още Маргарита Шоселова.

След „Немитата круша“ следва „Космическа приказка“, която се играе много и при голям успех под шапката на Общински детски център. „Едно лято в едно блато“ пък е мюзикъл, който вече е реализиран от Детско-юношеска студия за опера и балет „Маргаритки“ при Държавна опера Стара Загора. „След това направихме „Машина на времето“, който разказва как е възникнала музиката от древни времена до днес. Преди няколко дни, на сцената на операта, беше премиерата отново на „Космическа приказка“ с участието на около 70 малки и големи артисти, но надградена, с друга хореография и костюми, с други действащи лица и изпълнители“, спомня си основателката на студията.

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Recent Posts

Фосфатидилсерин: Ползи, употреба и популярни търговски марки

Фосфатидилсерин (Phosphatidylserine) е естествено съединение, което е основна част от клетъчните мембрани, особено в мозъка.…

5 минути ago

Бакопа мониери (Bacopa Monnieri): Ползи, употреба и приложение

Бакопа мониери, известна още като „брахми“, е растение с древна история в традиционната аюрведична медицина.…

49 минути ago