Снимка: Bloomberg L.P. |
Скоро може да се възобнови износа на зърнени култури от Украйна, което би облекчило недостига им, засегнал силно по-бедните страни по света, заяви италианският премиер Марио Драги, след като взе участие на срещата на върха на лидерите на Г-7.
В изказването си след края на срещата, която се проведе в Германия, Драги посочи, че не е необходимо всички мини да бъдат премахнати от украинските пристанища, както и че „съществуват коридори“, които потенциално позволяват на товарните кораби да преминават, съобщава Ройтерс.
Изисква се окончателно одобрение от Кремъл за възобновяване на износа и това „трябва да се случи скоро“, каза Драги пред журналисти.
Той също така обяви, че Европейската комисия (ЕК) се е съгласила да ускори проучването за начина, по който да бъдат наложен таван на цените на вноса на руски газ. Италия настоява за подобен ход през последните няколко месеца. „Докладът на Комисията ще бъде готов през септември“, добави още премиерът на Италия.
В друго изказване по-рано през деня, Драги заяви, че президентът на Индонезия Джоко Уидодо е уверил Г-7, че руският президент Владимир Путин няма да присъства на срещата на Г-20, 20-те най-големи икономики в света, в Бали през ноември.
Той също така каза, че очаква молбите на Финландия и Швеция за присъединяване към НАТО да бъдат одобрени на среща на алианса по-късно през седмицата.
По отношение на енергийните доставки за Италия от Русия, европейската страна успя да редуцира количествата внасян руски газ до 25% от 40 на сто за 2021 г. За да намали зависимостта си, Италия подписа през април важно споразумение с Алжир за увеличаване на доставките от газ. Дискусии се водеха и с Катар, Ангола, Конго и Мозамбик.
„Приложените мерки от правителството от началото на войната започват да дават плодове. Други доставчици на газ започват да заместват руския газ“, подчерта Драги от Брюксел.
Последиците от руското нашествие в Украйна и използването от Москва на енергията като оръжия бяха основна тема на срещата на лидерите на ЕС в петък, след като спирания на доставките от Москва засегнаха 12 страни членки и принудиха Германия да повиши нивото на газовия си риск до втора степен на тревога.