В навечерието на Никулден Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури започва засилени проверки на риба и рибни продукти преди Никулден. Заедно с инспекторите от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) те ще проверяват търговските и рибностопанските обекти, заведенията за обществено хранене и тържищата за търговия с риба.
Проверки ще има и по акваторията на Черно море и река Дунав. Те ще бъдат извършвани съвместно с Изпълнителна агенция „Морска администрация„ и Гранична полиция . Засилените проверки започват от днес и ще продължат до 6 декември включително. След това водоемите и обектите ще бъдат проверявани на принципа на официалния контрол, който регулярно инспекторите на ИАРА извършват.
През месец ноември 2016 година, инспекторите на Агенцията в страната са извършили 1 283 проверки , при които са съставени 64 акта за установяване на административни нарушения. Иззетото количество риба за периода от 1 до 30 ноември е 953 кг. Инспекторите са конфискували 6 970 метра мрежи и риболовни принадлежности, сред които шест лодки, десет въдици и два винтера.
„Прясната риба трябва да бъде със свежа, лъскава повърхност. Хрилете трябва да са розово-червени до тъмно-червени при рибите с по-тъмно месо. Когато се среже коремната кухина на рибата, трябва да се види, че органите са запазени, не са пихтиести, а костта не трябва да се отделя лесно.“ Това заяви д-р Златина Димова, директор на Областна дирекция по безопасност на храните, град Варна по време на проверка на обект в града. Тя допълни, че потребителите могат да познаят прясната риба също по очите, които трябва да са изпъкнали, с ясна, бистра роговица. По отношение на избора на миди д-р Димова посочи, че мидата трябва да е със затворена или леко отворена черупка, която при почукване с нокът се затваря, това е т.нар. рефлекс на мидата.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…