„Следвоенните поколения изобщо не разбират смисъла на ваксинацията. Това трябва да го осъзнае човек, да ги види тези случаи“, подчерта той пред Bulgaria ON AIR и добави, че на дневна база преди седмица у нас е имало по около 12 случая на коклюш, докато в момента вероятно са повече.
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев вече обяви, че на този етап няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка заради коклюша. В момента в страната има около 500 регистрирани случая.
Според госта в студиото трендът не изглежда особено стръмен.
„Но ще видите какво ще се случи след месец-два-три, ако не бъдат взети мерки. Ако оставим нещата без мерки, пикът ще бъде през юни, като дневно ще има по 3 хил. заразени. Много важен въпрос е каква е скритата заболеваемост. Със скритите числа става опасно. При Ковид-19 трябваше да внимаваме да не заразим възрастните хора. Сега внимаваме да не заразим децата до 6-месечна възраст. Оказа се, че при тях често е фатален изходът“, обясни проф. Кучев.
Според него от скритата заболеваемост имаме около 7500 заразени с коклюш. По думите на математика България е на едно от първите места в Европа по ваксинирани.
„Ваксинация на бременните, за да може детето да поема в утробата начална ваксинация. Мерките започнаха, прави се карантиниране на цели класове. При коклюша трябва да сте на дистанция метър-два. Родителите трябва да мислят за малките деца много повече“, изтъкна проф. Кунчев и препоръча избягване на близкия контакт.
Гостът отбеляза, че училищата и детските градини са местата, където най-много се предава коклюшът, а ваканцията се оказва „перфектното средство“ за спиране на разпространението на заразата.
„60% от приетите в болница са ваксинирани и не го приемат тежко. Някои хора се психират, изпада се в паника. Няма начин да не се справим със ситуацията“, завърши математикът от БАН.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…