Снимка: архив, МВнР |
Република България многократно е заявявала, че въпрос от първостепенно значение е създаването на условия за свободна самоидентификация на гражданите с българско самосъзнание в Република Северна Македония и гарантиране на техните права. В тази връзка приемаме с голяма изненада публикуваните данни за броя на гражданите, самоопределили се като българи в преброяването на населението в страната. Това се казва в изявление на МВнР във връзка с обявените на 30 март резултати от преброяването на населението в Република Северна Македония, проведено през 2021 г., при което общо 3504 от живеещите в РСМ са се определили като българи.
Отбелязва се драстичното разминаване между тези данни и данните за броя на над 100 000 граждани на Северна Македония, които лично са подали документи, доказващи български произход и самосъзнание за получаване на българско гражданство.
Обект на сериозен анализ е и фактът, че 7,2 % от гражданите на съседната ни страна не са се преброили активно. Според изнесената информация данните за тях са били събрани чрез съответната информационна база, без да е възможно да се определи етническата или религиозна принадлежност, отбелязват още от МВнР.
Липсва информация за броя на гражданите на Северна Македония с българско самосъзнание, преброили се зад граница.
Взимаме под особено внимание изразените съмнения относно прозрачността и достоверността на процеса, заявени от страна на организации на българи в Северна Македония както в хода на преброяването, така и при обявяване на резултатите. Очакваме техният глас да бъде чут и от властите в Северна Македония, се казва още в изявлението.