Бизнес

МВФ: По сива икономика България е близо да Африка

Средното ниво на сивата икономика на България за периода 1991-2015 г. е 29,17%. Това показват данните на Международния валутен фонд, който е оценил размера на сивата икономика в 158 държави по света.

[ad id=“263680″]

През различните години делът на сивата икономика в България се е движел между 20,83% и 35,3%. На фона на Европа показателите за България са изключително високи. Те ни доближават до Румъния, където средните показатели за периода са 30,14%.

Сред европейските държави, които са извън ЕС, с толкова голяма сива икономика може да се „похвали“ Русия – 38,42%. Ако сравняваме България с останалия свят, тук данните също не трябва да ни утешават, защото се доближаваме до африканските държави и Пакистан.

Данните за 2017 г. поставят страната ни на първо място сред 31 европейски икономики по сив сектор. Той заема 29,6% и тук водим пред останалите ни балкански съседи: Турция /27,2%/, Хърватия /26,5%/ и Румъния /26,3%/. Гърция, чиято икономика и финанси, се сринаха през последното десетилетие демонстрира далеч по-добри резултати от нас през миналата година. Там сивият сектор е 21,5%.

[ad id=“218001″]

Най-добре от европейските държави са Швейцария /6%/, Австрия /7,1%/ и Люксембург /8,2%/. Непосредствено сред тях е Холандия, която е най-големият чуждестранен инвеститор у нас, с 8,4%. Автори на изследването са икономистите Леандро Медина от африканския департамент на МВФ и Фридрих Шнайдер от Университета Кеплер в Линц.

То е публикувано в серията доклади на МВФ Working Papers. Това е едно от първите изследвания, в които се прилагат нови статистически методи за оценка на сивата икономика. До 90-те години икономистите обичайно оценяваха сивия сектор на базата на различията в системата за национално счетоводство, в редица случаи с помощта на по-малко точни методи, свързани с анализа на пазара на труда, енергийното потребление, скоростта на паричния оборот.

[ad id=“218548″]

В основата на изследването на Медина и Шнайдер са поставени три относително нови метода – моделът MIMIC /позволява за се отчитат няколко фактора и частично да се реши проблема с двойното счетоводство на сивата икономика, който силно изкривява оценката/, CDA /търсенето на паричния пазар/ и Predictive Mean Matching, PMM

БГНЕС

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Recent Posts

АПИ е осъдена за 200 000 лв. за смърт при потопа в село Бисер

Мъжът бил отнесен с колата си заради липсващ мост...

13 минути ago

Пиян шофьор помете 4 паркирани коли във Велико Търново

В колата му са пътували непълнолетно момиче и младеж...

17 минути ago

До 2030 г. ще работим 4 дни в седмицата

Младото поколение няма принадлежност към службата...

18 минути ago

Земетресение на 6 км от Пазарджик

Трусът е с магнитуд 3 по Рихтер...

22 минути ago

Лоши са условията за туризъм в планините

На повечето места вали дъжд и е мокро...

23 минути ago

Обществени поръчки бавят изграждането на държавната детска болница

Даването на разрешение за частна било демагогия...

29 минути ago
image0 (9K)