Кольо Колев, „Медиана“
В столицата доминират обществените нагласи за промяна на кмета, но най-малкото на първия тур на изборите те няма да се консолидират около един претендент. Гласовете за промяна се разпръскват в широк диапазон от кандидати. Това дава добри шансове за настоящия кмет, зад който застава напълно консолидираната партия ГЕРБ. Данните показват практически 100% консолидация на симпатизантите на ГЕРБ зад кандидатурата на Йорданка Фандъкова.
Данните (към 20-ти октомври) показват леко преимущество (3.5 %) за Йорданка Фандъкова пред основния й опонент Мая Манолова. Борислав Игнатов е трети с близо 10 % от гласовете на избирателите.
Запитани, ако днес, сега избирахме смет на София, за кото от кандидатите щяхте да гласувате, отговорите са:
Йорданка Фандъкова – 27,%
Мая Манолова – 24,3%
Борислав Игнатов – 9,4%
Ангел Джамбазки -5,1%
Волен Сидеров – 4,3%
Георги Кадиев – 1,8%
Борис Бонев – 1,5%
Минчо Куминев – 1,1%
Десислава Иванчева – 0,9%
Тончо Токмакчиев – 0,7%
За друг – 0,4%
Няма да гласувам – 22,7%
Така нареченият патриотичен вот е практически поделен почти поравно между Ангел Джамбазки и Волен Сидеров – съответно четвърти и пети в кметската надпревара. Прави впечатление, че Георги Кадиев успява да отцепи близо 2% от симпатизантите на БСП, които заявяват, че биха гласували за него, а не за кандидата подкрепен от партията.
Запитани какво очакват да се случи в крайна сметка на вота 28% от запитаните посочват „Йорданка Фандъкова да остане кмет“, цели 47% – „Да има нов кмет“, а 25% – „Безразлично ми е/не знам“.
Засега изглежда, че местният парламент ще бъде съставен от много широк спектър политически формации и в него ще присъства 10-11 политически сили. Данните показват, че ГЕРБ ще имат най-голяма група, но ще бъдат далече от формиране на мнозинство и възможност за доминация в общинския съвет.
Запитани ако днес бяха местните избори в София, с листата на коя политическа сила бихте гласували за общински съветници, отговорите на участниците в допитването са:
ГЕРБ/СДС – 25,8%
БСП за България – 20,3%
Демократична България – 9,6%
ВМРО – 5,2%
„Атака“ – 3,5%
АБВ – 1,5%
Партия на зелените – 1,3%
Движение 21 – 0,9%
Възраждане – 0,9%
Воля – 0,9%
Алтернативата на гражданите – 0,9%
За друга партия – 1,5%
Няма да гласувам – 27,7%
На базата на това изследване не може да се прогнозира крайният резултат от кметската надпревара. До голяма степен всичко зависи от това дали ще наблюдаваме консолидация на гласовете за промяна – накъде ще се насочат избирателите на Игнатов, Джамбазки, Сидеров, Кадиев, Бонев и другите – или пред урните ще отидат само твърдите привърженици на оставащите в състезанието кандидати. (Във втория случай Йорданка Фандъкова ще победи поради пълната консолидация на ГЕРБ зад нейната кандидатура).
На изборите на 27-ми октомври може да се очаква висока изборна активност – близо 60% от избирателите вероятно ще гласуват.
Социологическото проучване е проведено сред 551 човека над 18 години, жители на община София. Използваният метод е „Facе-to-face” с интервюта по домовете на респондентите. Проучването е с двустепенна гнездова извадка и е представително за община София.
Проведено е на терен през периода 14 – 19 октомври 2019 г.
Изследването е проведено от агенция „МЕДИАНА“ и е реализирано със собствени средства. Проведено е на терен 14 – 19 октомври 2019 г. с 551 човека 18+ години, жители на община София и е представително за общината.