В изследване на така наречената „интегрираща тренировка на мозъка и тялото” (integrative body-mind training, IBMT) участвали 28 студенти и 17 студентки от Орегонския университет. 22 от участниците се занимавали с IBMT, а останалите (контролна група) просто се отдавали на релаксация. В същото време специалистите скенирали мозъчните тъкани на доброволците.
Анализът на постъпилите данни показал, че при медитация най-ясни изменения се виждат в поясната кора на главния мозък – тази област, която отговаря за регулиране на емоционалността в поведението и способността да се изглаждат конфликтни ситуации.
Структурата на мозъка започнала да се променя шест часа след началото на експеримента, а след 11 часа промените станали най-ясни и отчетливи. При релаксиращите студенти такива изменения не били отчетени.
Получените резултати говорят за това, че самоконтролът е способен да оказва въздействие на главния мозък, обясняват авторите на изследването И-Юан Танг и Майкъл Поснър.
Интегрираната тренировка на мозъка и тялото, популярна в Китай, но все още не разпространена в цял свят, е в състояние да активира процесите и представите на човек за нови възможности за самоусъвършенстване, допълват авторите.
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…
Фирма, близка до унгарския премиер Виктор Орбан. Една от най-големите компании в Централна и Източна Европа…
Ресор „Култура и туризъм“ към Община Стара Загора отчете ползотворна 2024 година и очаква още…