Главният прокурор към Международния наказателен съд (МНС) Карим Хан поиска да бъдат издадени заповеди за арест на лидера на Хамас Яхия Синуар и израелския министър-председател Бенямин Нетаняху. Те са по обвинения във военни престъпления и престъпления срещу човечеството заради атаката срещу Израел на 7 октомври миналата година и последвалата война в Ивицата Газа, съобщи МНС в понеделник.
Новината идва на фона на продължаваща вече седем месеца война, която се разпали след нападението на членове на Хамас в Израел. Те убиха над 1200 души на негова територия, а над 250 взеха за заложници. В отговор Израел започна настъпление в Ивицата Газа. Хамас е палестинска групировка, обявена за терористична от ЕС, САЩ, Израел и други страни.
Хан каза още, че МНС иска заповеди за арест да бъдат издадени и за израелския министър на отбраната Йоав Галант, както и за още двама високопоставени лидери на Хамас – Мохамед Дейф и Исмаил Хания. Предстои съдебен състав на МНС да разгледа искането на прокурора.
Обвиненията срещу Синуар, Хания и Мохамед Дейф включват „изтребление, убийство, вземане на заложници, изнасилване и сексуално посегателство“.
Обвиненията срещу Нетаняху и Галант са за „изтребление, предизвикване на глад като метод за водене на война, включително отказ на доставки на хуманитарна помощ, умишлено таргетиране на цивилни граждани“.
В доклад, подкрепящ молбите за заповед за арест, екип от правни експерти, които съветват Хан, посочват, че в случая има разумни основания да се смята, че всички споменати в искането са извършили военни престъпления на име.
„Важно е да се разбере, че обвиненията нямат нищо общо с причините за конфликта. Обвиненията се отнасят до водене на война по начин, който нарушава отдавна установените правила на международното право, които се прилагат за въоръжените групи и въоръжените сили във всяка държава в света“, пише шестчленният правен екип на Хан в своя статия, публикувана във „Фейненшъл таймс“ в понеделник.
Израел отрича да е извършил военни престъпления в Газа. Крайнодесният министър на финансите на Израел Безалел Смотрич нарече изявлението на Хан „нацистка пропаганда“ и каза, че всички израелци трябва да се чувстват обвинени. Той призова съюзниците на Израел да настояват за разпускане на МНС. Израелският военен министър Бени Ганц също осъди съобщението, наричайки го „престъпление с исторически мащаби“.
„Правенето на паралели между лидерите на една демократична страна, решена да се защитава от презрения терор, с лидерите на кръвожадна организация е дълбоко изкривяване на справедливостта“, каза Ганц.
Високопоставен служител на Хамас също отхвърли посоченото в изявлението на прокурора на МНС, като каза, че то „приравнява жертвата с палача“.
От началото на войната в Ивицата Газа са загинали над 35 000 души по данни на местните власти, контролирани от Хамас. Повечето от тях са цивилни, има и много деца. Това предизвика критики от много партньори на Израел, включително и от Съединените щати, които са най-близкият съюзник на страната. В Европа и САЩ се провеждат студентски протести, които настояват за прекратяване на огъня.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…