Categories: Бизнес

Международни институции са притеснени от криптовалутите

Снимка: Архив Ройтерс

Международният валутен фонд (МВФ) е загрижен за криптовалутите, защото те растат с толкова значителни темпове, а регулации липсват, пише CNBC. През септември общата пазарна стойност на всички криптоактиви надхвърли 2 трилиона долара, което представлява 10-кратно увеличение спрямо нивата, наблюдавани в началото на 2020 година, показват данните, събрани от институцията.

Един от проблемите, които МВФ очертава, е, че на много от хората и финансовите институции, търгуващи с тези активи, „липсват силни оперативни, управленски и рискови практики“. А това поставя потребителите в риск. Нещо повече – заради липсата на надзор криптовалутите могат да бъдат използвани за финансиране на тероризъм, пране на пари и други криминални практики.

Още по темата

Не само МВФ призовава за повече действия, които да направят инвестициите безопасни, посочва още CNBC. Британският финансов регулатор (FCA) например се тревожи от връзката между социалните медии и инвестициите в криптовалути. Институцията предупреждава, че измамници плащат на известни личности и инфлуенсъри да популяризират в мрежата валути, които не съществуват.

На Ким Кардашиан беше платено, за да популяризира криптовалутата етериуммакс (ethereummax). Звездата има повече от 200 млн. последователи в Instagram, а анализатори коментират, че рекламира токени, за които няма достатъчно информация.

Това е доста опасно за младите хора, които свързват бляскавия живот на известните с криптовалутите, предупреждават финансови анализатори.Затова и препоръката им е регулаторите да държат под око и рекламите на токените и да обясняват рисковете, свързани с тях. Например голямата флуктуация на стойността им, която може да се получи в рамките само на един търговски ден.

Младежите са силно привлечени от криптовалутите и често правят своите първи инвестиции, теглейки заеми или с пари от кредитните карти, предупреждават още експертите. Някои от тях дори използват пари от студентските си заеми, за да финансират тази дейност, а не обучението си.

По данни на FCA към средата на 2021 година около 2,3 млн. британци имат криптовалути. 14% от тях са ги купили с кредит, а 12% смятат, че валутите са под надзора на регулатора.

Криптовалутите разделят общественото мнение – привържениците им смятат, че те са бъдещето, докато скептиците напомнят за рисковете, свързани с използването им. Освен това технологията е нова и все още нямаме представа какво ще се случи с криптовалутите при пълен финансов цикъл. „Като всяка нова спекулация, може и да не свърши добре“, коментира Чарлз Рандъл, председател на FCA.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv