ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Южна поща“, брой 14, 1990 г.
МЕРКУРИЙ СРЕЩУ ХЕРМЕС
Конкуренцията между двете фирми, макар и все още в наш, балкански вариант, е факт – остава да приемем, че е лоялна. А възловата фигура „Меркурий-Загоре“ – Стара Загора, и съдружник в дружествена фирма с чуждестранно участие „Тракия – Херм“.
И така – през 1968 г. Иван Филипов създава общинско предприятие „Строително-ремонтна дейност и специални доставки“. От първия ден на своето съществуване предприятието е на собствена стопанска сметка. Започва със строителство на търговски обекти, преминава към стопанисването им, по-късно включва в дейността си вътрешно и външнотърговски операции. Установява контакти с швейцарската фирма „Аграримпекс“, за да се стигне през април т. г. до лична среща в Швейцария между Иван Филипов и президента на чуждата фирма д-р Клаудио Джузепе Поли по покана на д-р Поли. Швейцарският бизнесмен предлага да приватизира фирма „Меркурий-Загоре“, като я превърне в акционерна и осигури чрез нея целогодишен износ на пресни плодове и зеленчуци от България. Той е готов да закупи строителна организация, която да построи в околностите на Стара Загора супермаркет на площ от 100 декара. Сам се наема да осигури производството и доставката на стоките, които ще се продават в създадената от него търговска база. Междувременно, предприятието за строително-ремонтни дейности и специални доставки е преименувано в „общинска фирма“ и председателят на ОбНС в Стара Загора Пейчо Денев категорично забранява приватизирането на общинската собственост. Какво изгуби от това населението на Стара Загора, празните магазини сега ни дават възможност ясно да си представим. Общинското ръководство отказва сътрудничество с швейцарската фирма. Нейният президент търси други възможности, за да продължи бизнеса, който вече е започнал с фирма „Меркурий-Загоре“. Предлага на директора на фирмата „Меркурий“ Иван Филипов да основе дружествена фирма с швейцарско участие. Президентът на фирмата е д-р Клаудио Поли. От българска страна във фирмата участвуват Иван Филипов, Радка Тодорова и всички служители от фирма „Меркурий“ с принос в развитието на контактите с швейцарската фирма. Председателят на управителният съвет на общинската фирма „Меркурий-Загоре“ Гьончо Гьонев и синът му Пламен Гьонев, началник на външнотърговския отдел във фирмата, не са поканени да участват като съдружници във фирмата на д-р Клаудио Поли. Това заплита в гордиев възел интересите на ръководителите на фирма „Меркурий-Загоре“.
Гьончо Гьонев, временно изпълняващ длъжността директор на фирма „Меркурий-Загоре“: „Управителният съвет освободи от длъжността директор на фирма „Меркурий-Загоре“ Иван Филипов заради това, че през последните два-три месеца той нанесе огромни щети на фирмата чрез изземване на дейности и присвояване на печалба от 500 – 600 хиляди до 1 милион лева. Вторият мотив за освобождаването му е, че с раздаването на големи количества кафе на отделни лица се създава възможност за развитието на спекула. Това кафе можеше да бъде в магазините на фирма „Меркурий-Загоре“ и по този начин да се предотврати спекулата и се реализирлат доходи.“ Трябва да припомним на г-н Гьонев, че кафето е собственост на фирма „Тракия-Херм“ и като собственик тя единствена има право да решава на кого да продаде продуктите, с които разполага. Не кафето на фирма „Тракия-Херм“ е причината за спекулата, а дефицитът на кафе. И още нещо. Да си присвояваш чужда собственост и да я разпродаваш за своя сметка (както е постъпила фирма „Меркурий-Загоре“ с кафето на фирма „Тракия-Херм“) по всички законодателства в света се квалифицира като кражба, която се наказва от закона.
Иван Филипов, бивш директор на фирма „Меркурий-Загоре“: „Обвиняват ме, че изземвам дейността на фирма „Меркурий-Загоре“ за развитието на дружествената фирма „Тракия-Херм“. Като директор на „Меркурий-Загоре“ аз сключих комисионен договор за износ в Швейцария на корнишони, собственик на които е фирма „Тракия-Херм“. Договорът съдържа клауза, в която изрично се упоменава, че валидността му е до момента, когато „Тракия-Херм“ получи разрешение за износ. Такова разрешение ни бе дадено на 14 август т.г. и оттогава ние започнахме самостоятелно да изнасяме корнишони за Швейцария. Управителният съвет на „Меркурий-Загоре“ обаче на признава договора. „Тракия-Херм“ внесе от Италия четири сортировъчни машини, амбалаж, чували, кола, която да обслужва износа. Ние сме заплатили всички валутни разходи по износа. Сумата от общите разходи, направени до този момент от „Тракия-Херм“ по износа на корнишони в Швейцария възлиза на близо 200 хиляди долара и 1 милион лева. „Меркурий-Загоре“ вложи в началото, при сключването на договорите с производителите на корнишони, 61 хиляди лева, които ние й възстановихме веднага след учредяването на „Тракия-Херм“ с лихвите. всички, които имаха принос в осъществяването на този износ, сега са на работа в „Тракия-Херм“. Управителният съвет – Гьончо Гьонев, Дончо Донев, Радка Тенева и Мария Събева – нямат никакво участие във външноикономическата дейност на фирма „Меркурий-Загоре“. Що се отнася до обвинението от страна на управителния съвет на фирма „Меркурий-Загоре“, че неефективно съм ръководил фирмата като неин директор, цифрите ясно показват неговата несъстоятелност. За полугодието ние изпълнихме плана за печалбата 300 на сто, така че в момента нищо да не се работи в „Меркурий-Загоре“, заплатите са осигурени до края на годината.“
„Меркурий“ или „Хермес“? Кого в крайна сметка ще предпочете богът на търговията, ще покаже бъдещето.
Снежана ТЕНЕВА