[ad id=“225664″]
От получената информация става ясно, че изпълнителната власт не разполага с информация по случая и три различни министерства предоставят разминаващи се твърдения.
От отговора на екоминистерството става ясно, че проверка за инцидента е била назначена едва след като от „Дневник“ изпратили запитването си по случая. Проверката установила, че риболовен кораб с името Tais е навлязъл в забранения 500-метров периметър около сондажа и тръбопроводите.
Тралът на кораба е разкъсал т.нар. контролна линия на дънните кранове на инсталацията за добив на газ, което е предизвикало загуба на налягане и теча на хидравлична течност. Според МОСВ вследствие на аварията в морето са се излели „не повече от 3 л.“
[ad id=“263680″]
Направена на 6 февруари подводна снимка обаче показва друго – течът продължава седмица след инцидента. Според анонимен източник става въпрос за изливане на течност с обем 200 и 300 л на ден.
Собственик на платформата „Галата“ е регистрираното в Люксембург дружество Petroceltic Resources SARL. От там не са уведомили властите за инцидента, става ясно от отговора на МОСВ.
Според официалната информация на екоминистерството хидравличната течност, използвана в инсталацията на Petroceltic, е Transaqua HT2. Съгласно информационния лист на нейния производител „препаратът“ не бил опасен за водни организми.
[ad id=“236993″]
Проверката в документацията за характеристиките на течността обаче показва друго. Тя е достъпна онлайн и в нея е записано, че Transaqua HT2 е класифициран като опасен препарат, че е токсичен при поглъщане, че се разтваря във вода и може да причини увреждане на очите, бъбреците и централната нервна система.