През месец февруари, Художествена галерия – Стара Загора ще бъде съпроводена от редица събития и специални изложби, както и ще се отбележат 90 години от създаването на сградата, която днес е дом на Галерията.
На 31 януари /сряда/ от 18.00 ч. ръководството отправя покана към всички почитатели на изобразителното изкуство, в западната зала, където ще бъде открита изложбата „Мексиканска графика“ – съвременно мексиканско изкуство от колекцията на Художествена галерия – Пловдив. Пловдивската галерия притежава най-голямата в страната колекция на мексиканско изкуство и част от нея ще бъде представена през целия месец на старозагорската публика. В експозицията са включени 50 графики от втората половина на 20 век и интерактивна част.
На 3 февруари /събота/ от 11.00 – 12:30 ч. покана има и към младата публика да се насладят на забавно творческо ателие „Пътешествие във времето“, за да се отбележи, в навечерието на 4 февруари, рождения ден на една от най-емблематичните сгради на нашия град „Градските хали”, съвместно с Отдел „Туризъм и младежки дейности” към Община Стара Загора.
Също на 3 февруари, в камерната зала на Галерията, от 14:00 ч., ще бъде представена гостуващата изложба на Гьоте-институт България и Фондация „Български архитектурен модернизъм“ – „Госпожо архитект“. Желаещите могат да станат част от представянето на документалната експозиция, гостувала и в други градове на страната, но единствено в Стара Загора с нов формат с допълнителна информация за историята на сградата и архитектите, спечелили конкурса за нейното изграждане с фокус върху Елена Варакаджиева-Скордева. Експозицията включва 15 пана с документи, рисунки, чертежи и мултимедия. Паралелно, от 14:30 – 15:00 ч., всички с интерес към история на архитектурата могат да се насладят на лектория, представяща живота и творчеството на тримата архитекти – Генчо Скордев, Елена Варакаджиева-Скордева и Петко Цветков, създатели на проекта за изграждането на старозагорските хали. Лектор: Теодор Караколев – изкуствовед и журналист, един от създателите на Фондация „Български архитектурен модернизъм”.
Събитията са част от честванията по случай 90-годишнината от откриването на „Старозагорските хали“, днес Художествена галерия – Стара Загора, и се реализират в навечерието на 4 февруари, когато през 1934 г. е открита новопостроената сграда.
Програмата продължава на 16 февруари /петък/, където може да станете част от представянето на реализирания проект: Дигитално представяне на експозициите на Градска художествена галерия – Стара Загора. Проектът е финансиран от Национален фонд култура и включва създаването на нов сайт на Галерията с интерактивна част, която допълва информацията за Колекцията и произведенията в нейните експозиции, чрез система за визуализация с QR кодове.
На 17 февруари /събота/ от 11:00 ч. може да научите повече за българския архитектурен модернизъм на тур и представяне на книжката „Госпожо архитект“, „Български архитекти от първата половина на 20 век“ от Теодор Караколев.
На 18 февруари /неделя/ ще се проведе Творчески уикенд в Галерията. Той ще бъде за деца от 6-10 години, от 11:00 – 12:00 ч., и за деца от 10-14 години, 13:00 – 14:00 ч. Малчуганите, чрез забавни лекции и творчески дейности, съобразени с тяхната възраст, ще имат възможност да се запознаят с изкуството на Графиката.
На 23 февруари /петък/ от 18:00 ч., в голямата зала на Галерията, ще се открие изложба на Янаки Манасиев по повод 90 години от рождението на художника. Кураторският проект на СГХГ ще гостува на Художествена галерия – Стара Загора и ще предложи на публиката пълен поглед на творчеството на художника, като представя както едни от най-емблематичните произведения автора, така и по-малко познати негови творби. Куратори на експозицията са Аделина Филева, Галина Димитрова-Димова, Мила Старейшинска-Ангелова.
През месец февруари Художествена галерия – Стара Загора ще представи и своята първа изложба на открито в парк „Пети октомври”, под заглавие „Стара Загора в картини“. С тази експозиция творбите от Колекцията на Галерията ще могат да се видят извън изложбените зали, за да може познатите и любими места от града да „оживеят” през картините. Произведенията ще ни върнат назад във времето и ще докоснат хора на всички възрасти.