Световни новини

Метеоролози: Глобалната температура продължава да се покачва

Глобалната температура продължава да се покачва. 2018 г. се очаква да влезе в статистиката като четвърта поредна много гореща година.

Това показва доклад на Световната метеорологична служба. През тази година на всички континенти са били регистрирани екстремни метеоролочни условия, като най-чувствителни са били в Арктическия и Средиземноморския район, алармира БНТ.

Надеждите на метеоролозите, че 2018 г. ще бъде по-хладна от предишните три години, не се оправдаха. Данните показват, че през първите 10 месеца на отиващата си година глобалната температура се е покачила с един градус в сравнение с прединдустриалния период от края на XIX век.

Прогнозите за 2019 г. също не са оптимистични. Очаква се да се формира климатичното явление Ел Ниньо, което ще предизвика още по-големи жеги.

Проф. Петери Таалас: „Ключовото послание на учените е, че спешно трябва да започне прилагане на Парижкото споразумение.“

А то предвижда ограничаване на затоплянето до 2 градуса, в сравнение с прединдустриалния период. Но при сегашната тенденция, до края на века температурите могат да се покачат с още 5 градуса.

Климатичните промени са глобален проблем, с който човечеството се проваля, заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш в навечерието на срещата върха на Г-20.

Антонио Гутериш, генерален секретар на ООН: „Страните от Г-20 са отговорни за повече от 3/4 от вредните емисии. Но те имат и финансови ресурси за ограничаване и адаптиране към климатичните промени.“

Климатичните промени са най-голямата заплаха за здравето на човечеството, предупреждават учени с доклад в авторитетното медицинско списание Лансет. Прогнозите им сочат, че Европа ще бъде сред най-уязвимите зони, заради застаряващото й население.

БНТ

Румяна Иванова

Аз мога