Categories: България

Министри със стряскащи разкрития за дейността на държавни дружества

Дружествата „Автомагистрали“ и Държавната консолидационна компания са служили като вид „шапки“ за избягване на обществени поръчки. Това е ставало при възлаганите от тях дейности за строителство на магистрали и ремонт на язовири. 

Това обявиха на съвместна пресконференция служебните министри на икономиката и на регионалното развитие – Кирил Петков и Виолета Комитова.

Констатациите ни от проверките на „Автомагистрали“ за свлачищата съвпадат с тези на Сметната палата. Вече посочихме пред медиите, че от 84 проекта, само един е изпълнен. Под проект се разбира нещо, което е нарисувано на хартия и е с разрешение за строеж„, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройство Виолета Комитова.

От МРРБ имат опасения, че заради краткия срок, проектите за укрепването на свлачищата няма да бъдат завършени.

Първо имаме прескочени обществени поръчки. След това имаме фирми, които сами си определят цените. Трето – има огромен инвестиционен риск, тъй като са дадени едни пари на фирми, които не са били необходими по това време. Това са големи пропуски, извършени от ръководителя на „Автомагистрали“ – г-н Беличев„, обясни Комитова.

Тя е категорична, че трябва да се върне принципа – пари да се отпускат, само когато е спечелена обществена поръчка и в рамките на нейното изпълнение е извършена някаква реална дейност. Комитова смята, че трябва да бъде възложено на 84 компании да се справят с 84-те свлачища.

Това означава, че вместо да имаме раздадени 400-500 милиона лева на 25 фирми, сме могли да включим 250 малки и средни предприятия… Пренебрегнати са принципите на пазарната икономика и на конкуренцията. Фирма, която за денонощие получава 100 милиона лева аванс (имаме такъв случай в „Автомагистрали“), как се състезава с останалите фирми, които 100 години няма да им стигнат, за да получат 100 млн. лв.„, категорична е министър Комитова.

Проблемите в двете министерства са общи. И при язовирите, и при магистралите има дружества – „шапки„, добави министърът на икономиката Кирил Петков.

Той посочи и сходен случай в икономическото министерство. Там 86% от договорите за ремонтите на 416 язовира са сключени със седем компании. От тези 416 язовира са завършени само 10, но нито един не е пуснат в експлоатация и не е пълен с вода.

За тези язовири може да има 416 проекта, 416 надзора, 416 компании, които строят. Това са 1200 компании. В момента имаме 7. Тези 1200 компании щяха много добре да се финансират, потенциално, с кредити от Българската банка за развитие… Вместо това, ББР е дала на 20 компании – 1 800 000 000 лева„, посочи Петков.

 

 

 

Пламен Пенчев