Той смята, че и работодателите имат право, когато казват, че вдигането на МРЗ създава напрежение върху пазара на труда и част от бизнеса ще бъде натоварен.
“Въпросът е на баланс и какъв тип заетост искаме да поддържаме в страната“, каза министърът. Според него част от демографските проблеми са свързани със заплащането в страната и бизнесът трябва да е активен, за да се задържат работещите хора в България.
“В различните години се е проявявало напрежение между синдикати и работодатели, когато трудът и капиталът имат различни интереси. Ролята на правителството е да се опитаме да моделираме този процес“, каза Горанов.
Той добави, че ако синдикатите и работодателите не успеят да се споразумеят за механизъм, по който да се определя МРЗ, „правителството ще си изпълни Кодекса на труда и ще я определи“.
В средносрочната тригодишна бюджетна прогноза правителството вече заложи увеличаване на минималната заплата до 510 лв. през 2018 г., 560 лв. през 2019 г. и 610 лв. През 2020 г. В момента увеличението се определя административно, без да се използват критерии.
Работодателите настояват МРЗ да се определя диференцирано – за всяка отделна икономическа дейност или за различни региони. Също така искат да се използват количествени критерии при определянето й.
Директорът на училището успокоява Огулджан и Йомер, че Айбюке са праведни момичета. Харика и Толга…
Осман припада. Началник Рафет натопява Умут за информатор. Парс веднага се обажда в разузнаването да проучат…
Барка притиска Анупама да подпише документи, но тя я моли да спре... Барка твърди, че…
Джанан се раздира, чувствайки се крайно унижена от собствения си син, но след това си…
Как се преименуват за малко над 3 месеца 840 000 души? БКП направи именно това…