Министърът на правосъдието Иван Демерджиев предложи да се образува дисциплинарно производство срещу Иван Гешев – главен прокурор Република България за допуснати дисциплинарни нарушения по чл. 307, ал. 3, т. 3 и т. 4 ЗСВ. Писмото с предложението е изпратено до членовете на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет.
Причината е отказът на Прокуратурата на Република България на два пъти да предостави поисканата от
Министерството на правосъдието информация във връзка с прилагането на чл. 9 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), касаещ т.нар. случайно разпределение на дела.
През изминалите месеци в медиите се появиха информации за пропуски, нарушения и разнопосочна практика във връзка с разпределението на делата и преписките в органите на съдебната власт. По този повод, с писмо на министъра на правосъдието, адресирано до председателите на Върховния касационен съд, Върховния административен съд, Апелативните съдилища, Главния прокурор на Република България, административните ръководители на Върховна административна прокуратура и на Апелативните прокуратури бе поискана информация относно приетите от съответните административни ръководители вътрешно-ведомствени актове, осигуряващи прилагането на принципа на случайния подбор, както и приетите вътрешни правила за сформиране на съдебни състави и екипи за разследване на случаен и определен избор.
Първото писмо до Иван Гешев – главен прокурор, с което беше отправена молба за предоставяне на посочената
информация, беше изпратено на 20.08.2021 година. Седем дни по-късно, с писмо, подписано от Пламена Цветанова – заместник на Главния прокурор при Върховна касационна прокуратура, от министъра на правосъдието е поискано да бъде уточнено в изпълнение на коя от дейностите на Министерството на правосъдието или по коя от определените в чл. 370 на ЗСВ насоки на взаимодействие с органите на съдебната власт, е направено искането за предоставяне на вътрешно-ведомствени актове на Прокуратурата на Република България, осигуряващи прилагането на принципа на случайния подбор.
В отговор на това на 15.09.2021 г. е изпратено второ писмо до Прокуратурата. В него е пояснено, че информацията е поискана във връзка с упражняване на предвидените в ЗСВ правомощия на министъра на правосъдието и по повод становище на Прокуратурата на Република България, и в частност на главния прокурор, че съществуват сериозни съмнения за манипулация на ползваната в съдилищната система за случайно разпределение на делата.
Информация от Прокуратурата отново не е предоставена.
На 07.12.2021 г. министърът на правосъдието изпраща писма до Прокуратурата на Република България, до ВСС, председателите на ВКС, ВАС, апелативни съдилища, СГС и СРС с което е представен направеният от Министерството на правосъдието преглед на прилагането на принципа на случаен подбор при разпределението на делата по предоставените данни от съдилищата. В него изрично е посочено, че само Прокуратурата не се е отзовала на двете отправени покани за представяне на данни.
Едва тогава с писмо от 09.12.2021 г., подписано от Пламена Цветанова – за Главен прокурор, на министерството на правосъдието са представени действащите към момента Правила за приложението на разпределението на преписките и досъдебните производства на принципа на случайния подбор в Прокуратурата на Република България. Информацията не е пълна, тъй като не са представени заповедите на административните ръководители на прокуратурите, с които се създава организация за приложението на принципа за случайно разпределение на преписките и досъдебните производства. Няма и изтъкната обоснована причина, поради която правилата се представят едва през месец декември, като същите са изискани с писмо от месец август.
В предложението си до Прокурорската колегия ва ВСС министърът на правосъдието посочва, че с действията и бездействията си, главният прокурор е нарушил изискванията на т. 8.3; 8.5; 8.6 от Кодекса за етично поведение на българските магистрати (КЕПБМ), произтичащи от специфичните правила за етично поведение на административните ръководители. Съгласно цитираната норма: „Магистратът на ръководна длъжност се грижи за организацията и дейността на поверената му служба по начин, чрез който да бъдат постигнати най-добри резултати. Той осигурява и възможно най-добро сътрудничество с другите органи на съдебната власт и обществени служби при зачитане специфичната компетентност на всяка една от тях.”
С действията и бездействията си, главният прокурор е нарушил изискванията на т. 8.6 КЕПБМ, съгласно които магистратът на ръководна длъжност е основен гарант при утвърждаване на независимостта на магистратите при вземането на решения и при спазване принципа на случайното разпределение на преписките и делата
Констатираните дисциплинарни нарушения на правилата на професионалната етика по своята същност имат за последица и накърняване престижа на съдебната власт (дисциплинарно нарушение по чл. 307, ал. 3, т. 3 ЗСВ).
Министърът на правосъдието предлага още да се образува дисциплинарно производство и срещу Пламена Цветанова за допуснати дисциплинарни нарушения по чл. 307, ал. 3, т. 3 и т. 4 от ЗСВ, като й се наложи съответното на тежестта на нарушенията дисциплинарно наказание.
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп каза, че подготовката за срещата му с руския президент…