Протестиращи миньори и енергетици блокираха главни пътни артерии в област Стара Загора рано сутринта в петък.
Те настояват на предстоящото извънредно правителствено заседание по-късно да не бъде разглеждана точката за Териториалните планове за справедлив преход на въглищните региони Стара Загора, Кюстендил и Перник. ЕК е предвидила над 3 млрд. лева за зелената им трансформация и откриване на иновативни работни места. Но България остава единствената държава в ЕС, която не е одобрила тези планове.
Решението трябваше да бъде взето в сряда на редовното заседание на кабинета, преди да бъде изпратено за одобряване и от Брюксел, но беше отложено заради възникналото напрежение – миньори и енергетици излязоха на протест миналата седмица пред Министерски съвет, заедно със зърнопроизводителите.
Освен това правителството ще прецизира част от текстовете на териториалните планове за въглищните райони. Това стана по искане на ГЕРБ и ДПС, които освен това ще поискат парламентарна комисия да контролира средствата, които ЕС ще отпусне съгласно плановете.
Малко преди 7,00 часа в петък протестиращите миньори и енергетици ограничиха възможността за преминаване през Прохода на Републиката (Хаинбоаз) в района на село Гурково, където се стигна до напрежение с шофьори.
Протестиращите блокираха и детелината на автомагистрала „Тракия“ към Стара Загора и Хасково на 208 километър. Задръстването на аутобана е 12 км, съобщи БТА.
Блокиран е и главният път между Стара Загора и Хасково в района на село Загоре, главният път София- Бургас, както и движението пред ТЕЦ „Брикел“.
Протестират и служители в ТЕЦ „Бобов дол“ и мините в района, съобщи БНТ. Десетки автомобили тръгнаха на шествие по автомагистрала „Струма“. Те са съпровождани от полицейски патрули, които да контролират движението. Придвижването на протестиращите е в дясната лента в посока Благоевград и Кулата. Движението на разклона за Дупница и Кюстендил е усложнено от автомобилите с протестиращите. Движението на другите автомобили също е затруднено.
Миньори и енергетици от „Мин индъстри“ – Перник и Топлофикация Перник също протестират на пътен възел „Даскалово“, като затвориха движението на изхода в посока Перник.
В сряда миньори, енергетици и представители на синдикални организации се събраха пред сградата на Културния център в Раднево, където трябваше да се проведе извънредната среща с представители на Министерството на енергетиката и Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов беше в Раднево, но синдикати, миньори и енергетици отказаха да го изслушат.
Страната може да получи средства и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Той не съдържа ангажимент за затваряне на въглищни централи, а за намаляване на въглеродните емисии с 40% до 2026 г. Вместо конкретна дата за затваряне на мощности, в него има проекти, които целят да намалят нуждата от въглища.
През януари парламентът задължи правителството да предоговори условието по ПВУ за намаляване на въглеродните емисии от производство на електроенергия да предложи начин да гарантира поетия ангажимент за декарбонизация, без да се преустановява работата на централите за въглища поне до 2038 г.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…