„Мисията е чувствителна“. Военен самолет „Спартан“ докара в София ранени при взрива в Нагорни Карабах

Български военен самолет „Спартан“ докара за лечение в София трима души ранени при експлозията на горивен склад в Нагорни Карабах. Това съобщи пресцентърът на Министерство на здравеопазването.

Взривът се случи до бензиностанция до магистралата Степанакерт – Аскеран на 25 септември, по която се придвижваха колоните от бежанци от Нагорни Карабах. До бежанската вълна се стигна след като Азербайджан приключи краткотрайната си военна офанзива и обяви, че е поел контрол над сепаратисткия анклав Нагорни Карабах, който е населен с етнически арменци.

Българският военен самолет е заминал след сигнал за помощ от Координационен център за реагиране при извънредни ситуации на Европейската комисия (ERCC) до държавите членки, който е постъпил на 26 септември.

Транспортът на пострадалите е осигурен от ВВС по искане на Министерството на здравеопазването. Задачата е изпълнена от екипаж от състава на 16 авиобаза „Враждебна“. Военнотранспортният самолет излетя на 6 октомври 2023 г., в 13.12 ч. за Ереван, Армения. На борда беше 6-членен медицински екип от Военномедицинска академия (ВМА), с ръководител полк. д-р Мария Георгиева.

От министерството на отбраната в петък не даваха информация, пресцентърът съобщи само, че „мисията мисията по оказване на помощ на пострадалите от Нагорни Карабах е чувствителна“.

В 00,35 ч. пациентите бяха транспортирани от летище „София“ с реанимобили на ВМА и ЦСМП – София до УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“.

Тримата пострадали са настанени в Клиниката по изгаряния и пластична хирургия.

Териториалният спор между Армения и Азербайджан за Нагорни Карабах продължава от края на 80-те години на миналия век. Официално „Република Нагорни Карабах“ не е призната от никоя държава от ООН, включително и от Армения.

По време на войната през 2020 г. обаче Азербайджан си върна части от Нагорни Карабах заедно с околните територии, за които арменските сили претендират по време на предишния конфликт.

Тези сражения приключиха с прекратяване на огъня с посредничеството на Русия и разполагането на руски миротворци, който не предотвратиха настъплението на азербайджанските сили.

Връщането на региона в пределите на Азербайджан доведе до масово изселване от региона, като по-голямата част от живеещите там етнически арменци вече са го напуснали.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv