Един от безценните паметници на българската история – оригиналът на написаната от Паисий Хилендарски „История славянобългарска“, съхраняван дълги години в Зографския манастир на Света гора, беше откраднат през 1985 г. от служители на Държавна сигурност и тайно прибран в България.
„В основата на тази срамна история стои създаването на Културно-историческото разузнаване в началото на 70-те години, когато дъщерята на Тодор Живков – Людмила Живкова, е вкарана в държавното управление, по-точно в тогавашния Комитет за култура като заместник-председател. След това го оглавява. Александър Фол е един от хората, които формират Културно-историческото разузнаване в рамките на Първо главно управление на Държавна сигурност. Това са хората, които формират партийно-държавната политика към културните ценности, свързани с България извън граница“, обясни журналистът Христо Христов в ефира на „България сутрин“.
Целта на това Културно-историческо разузнаване е да придобива, да краде, важни за историята документи, артефакти, уточни той.
За самото изнасяне на реликвата от Зографския манастир Христов каза, че е било благодарение на една операция, назовавана „Маратон“, която продължава от 1972 до 1985 г.
„Правени са няколко опити. През 1985 г. декември месец оригиналът на Паисиевата история е откраднат от двама офицери от Първо главно управление на ДС в Атина – Венцислав Агайн и Иван Генев. Те са хората, които влизат в Зографския манастир, представяйки се за поклонници, и лъжат тогавашния библиотекар. Вземат оригинала и го подменят с фалшиво копие“, подчерта журналистът пред Bulgaria ON AIR.
Почти всички ценности и артефакти, които са откраднати от Първо главно управление на ДС, не могат да бъдат пуснати в оборот, тоест да ги проучват историци, тъй като са взети тайно.
„Паисиевата история е показана на Тодор Живков и е заключена в касата на началника на Първо главно управление генерал Владимир Тодоров. През 1996 г. тогавашният началник решава да се отърве от това, което му е завещано от предходните началници на разузнаването, и я предава в Национално-историческия музей“, отбеляза Христов.
По думите му до връщането на Паисиевата история от президента Петър Стоянов не се е гледало с добро око на манастира „Свети Георги Зограф“.
„Бяха допуснати тогава за първи път български работници да извършват реставрации там. Тогава падна едно огромно подозрение, че българското монашество е замесено в кражбата“, изтъкна събеседникът.
Гледайте целия разговор във видеото.
Косата е важна част от външния вид и самочувствието на всеки човек. Поддържането ѝ здрава…
Берое Стара Загора прекъсна серията си от три поражения с домакински успех над Шумен…