Митове за старостта, които ни заблуждават

Хората над 64-годишна възраст представляват по-голямата част от населението на планетата.

[ad id=“225664″]

Представяме ви факти за старостта, които ни карат да изпадаме в ред заблуждения:

1. Либидото и сексуалната активност намаляват

Това не е истина. С възрастта хормоналният фон се променя, но това не се отразява задължително върху либидото. При много жени то се повишава след менопаузата.

Специалисти твърдят, че на либидото и сексуалната активност влияят не възрастта, а обстоятелствата, типични за по-възрастните. Например липсата на партньор.

2. Мозъкът започва да функционира по-зле

Това не е така. Невроните работят иначе, когато стареем. Може да ни стане по-трудно да запаметяваме. Подобно на случая със секса, тези способности силно зависят от социалните обстоятелства, физическата и умствената активност.

[ad id=“238430″]

3. Ставаме по-консервативни

Не е точно така. Представете си десет човека – един на 10 години, друг на 20 години, трети – на 30 години… Най-възрастният ще бъде най-малко либерален, в сравнение с останалите.

Така правите извод, че с напредването на възрастта ставаме консервативни. Грешите, ако смятате, че в началото на живота си и във всеки един негов етап човек има едни и същи политически възгледи.

4. Ставате по-малко щастливи

За щастие, това не е така. Социолози от Чикаго установиха, че макар щастието да е най-интензивно в периода между 30-ата и 40-ата година, като цяло нивото на щастие с възрастта самонараства, ако, разбира се, няма обстоятелства и фактори, които да го помрачават.

Доказано е, че колкото по-възрастни ставаме, толкова повече се фокусираме върху приятните спомени и умеем да контролираме своите емоции.

[ad id=“236993″]

5. Имунната система отслабва

Като цяло е така, но имунната система на възрастните хора може да варира.

Недохранването може да отслаби имунитета дори на младите хора. Затова трябва да обърнете внимание на менюто си.

Освен това трябва да знаете, че с времето и натрупаните години създаваме имунитет срещу различни болести. Колкото по-възрастните сме, толкова по-малка е вероятността да заболеем.


image0 (9K)