Четирима музиканти със симетрични инициали и неповторим музикален талант. Това е АББА – една от най-обичаните групи в света от вече над пет десетилетия.
Членовете на шведската група съобщиха в петък, че се завръщат с няколко нови съвместни проекта, 39 години след разпадането на групата.
Проектите включват няколко песни, които се очаква да се появат тази седмица, документален филм, както и специално шоу, „Холограми“, което ще бъде открито през 2022 г.
Бьорн Улвеус, Бени Андершон, Агнета Фелтскуг и Ани-Фрид Люнгста се събират в Стокхолм в началото на 70-те. Няколко години по-късно те вече добиват международна слава, след като печелят Евровизия през 1974 с песента си „Waterloo“.
Освен запомнящите се мелодии, ключово за техния успех е и разнообразието в произхода на тяхната музика. Улвеус определя групата пред Гардиън като „толкова европейска идея“.
„Вдъхновявахме се от френския шансон, от немски шлагери, италиански балади и скандинавския фолклор“ добавя той.
Първоначално АББА се състои от две брачни двойки – Фелтскуг и Улвеус, както и Люнгста и Андершон.
Двойките обаче се разделят преди групата да се разпадне. Твърди се, че славата е оказала своята тежест върху личния им живот, макар че Улвеус не е съгласен.
„Не мисля, че напрежението от славата причини разделите. Напротив“, казва той пред британския Телеграф. По неговите думи някои от най-добрите им песни се появяват след разводите.
Групата остава предпазлива и балансирана в кариерата си до самия край, за да съхрани своята енергия.
„Почти не правехме турнета. Затова песните ни още се слушат. Те са създадени много внимателно. Беше най-доброто, което можем да постигнем“, твърди Улвеус.
„Бихме искали хората да ни запомнят, каквито бяхме. Млади, буйни, пълни с енергия и амбиция“, казва още той.
Въпреки че групата съществува само осем години, днес са продадени стотици милиони копия от нейните албуми. Комерсиалният ѝ успех се доближава до този на Бийтълс, а през 2010 г. АББА е въведена и в Залата на славата на рокендрола.
Коледа, която отбелязва раждането на Исус Христос, е основно християнски празник. Въпреки това, поради своята…