Футбол

Могъщ Реал разкъса Ювентус за рекордна титла

Реал Мадрид победи Ювентус с 4:1 (1:1) на финала на Шампионската лига по футбол в Кардиф и спечели трофея за рекорден 12-и път.

Така испанският гранд стана първият отбор, който успя да защити титлата си в турнира.
Ювентус започна по-активно. Още в третата минута Гонсало Игуаин стреля с глава, но не затрудни Навас. Малко по-късно отново аржентинецът шутира силно от около 20 метра и този път костариканският страж трябваше да положи повече усилия, за да спаси.

В седмата минута Миралем Пянич отправи хубав изстрел от дъгата пред наказателното поле, но Навас показа страхотен рефлекс и с плонж в дясно изби с една ръка.
В 20-ата минута Реал поведе с първата си опасна атака. Иско получи в дясно и върна към Кристиано Роналдо, който с прецизен удар по тревата от 15 метра прати топката в долния десен ъгъл на Джанлуиджи Буфон.
Така португалецът стана първият футболист с голове в три финала на Шампионската лига, а попадението беше под номер 500 в турнира за Реал Мадрид, който първи в историята достигна до тази граница.

Торинци заслужено изравниха само седем минути по-късно. Игуаин подаде към Марио Манджукич на метър в пеналта и хърватинът, макар и с гръб към вратата, отправи хубав удар под гредата, който изненада Навас за 1:1.
След колебливото първо полувреме възпитаниците на Зинедин Зидан стартираха по-активно след почивката, като играта се развиваше основно в половината на Юве.
След малко повече от час игра испанците отново поведоха. Една избита топка попадна в краката на Каземиро, който шутира от повече от 30 метра, кълбото се отклони от тялото на Сами Хедира и влетя в десния ъгъл на Буфон.
Три минути по-късно испанците нанесоха нов удар. След грешка в отбраната на италианците Даниел Карвахал изведе Лука Модрич в дясно, хърватинът от аутлинията намери непокрития на близката гледа в малкия пеналт Роналдо, който засече за 3:1 с 12-ия си гол за сезона в Шампионската лига, с което той стана и най-добър реализатор в турнира за пети пореден сезон, изпреварвайки с едно попадение през тази кампания Лионел Меси от Барселона.

До края Реал контролираше мача, а в 84-ата минута резервата Хуан Куардадо от Ювентус получи малко пресилен втори жълт и червен картон, след като побутна в гръб при спряла игра Серхио Рамос.
В последната минута на редовното време 21-годишният дебютант на финал в Шампионската лига Марко Асенсио, който се появи в игра като резерва малко по-рано, оформи крайното 4:1, след като засече отблизо отлично подаване по тревата на Марсело от ляво.

Ювентус (Италия) – Рел Мадрид (Испания) – 1:4 (1:1)
голмайстори: 0:1 Кристиано Роналдо 20, 1:1 Марио Манджукич 27, 1:2 Каземиро 61, 1:3 Кристиано Роналдо 64, 1:4 Марко Асенсио 90
стадион: „Принсипалити Стейдиъм“
главен съдия: Феликс Брих (Германия)