В България отпускането на заеми се извършва под контрола на държавата. В допълнение към банките, заеми могат да издават организации за микрофинансиране, заложни къщи, както и потребителски и жилищни кооперации.
За да имат право да отпускат бързи кредити, всички изброени организации трябва да притежават необходимия за това лиценз. В сайтовете им ще намерите калкулатор, който да ви помогне да прецените размера на вашата лихва. Тези фирми биват редовно проверявани дали спазват българското законодателство. При констатирани нарушения на конкретна финансова институция, може да бъде отнет лиценз, като тогава тя ще загуби правото си на кредитна дейност. Това определено дава сигурност на обикновения потребител и изгражда в него доверие, тъй като той предоставя личните си данни.
Въпреки това, в търсене на бърз кредит, човек може да срещне и така наречените „лихвари“. Това са хора и организации, които се занимават нелегално с отпускане на бързи кредити и често правят злоупотреби с финанси, за които трябва много да внимавате.
От Cash Credit предупреждават какви опасности крие работата с ненадеждни и нелицензирани кредитори:
Престъпни методи за събиране на дългове – законите в България ограничават начините, по които събирачите на дългове могат да поискат просрочени задължения. Колекторите нямат право да използват сила и устни заплахи , да се обаждат на длъжниците в неопределено време и по-често от изискваното от закона. Незаконните кредитори работят по-усилено с длъжниците на бързи кредити.
Подземните лихвари не проверяват кредитната история на хората и издават заеми на почти всички. Така те разширяват кръга на своите клиенти. Основното правило, по което да се водите, е, че преди да подпишете договора, трябва задължително да проверите дали кредитната институция има нужния лиценз за работа с бързи кредити. Институциите, които са вписани в тези регистри действат на законово основание. Размерът на техните лихвени проценти, възможните глоби, начините за събиране на просрочени задължения са регламентирани със закон.