Снимка: Архив Ройтерс |
Спешно организираната среща на Европейската централна банка миналата сряда бе забележително събитие. Може би беше първият път, в който централна банка, изправена пред началото на нова криза, се движи от рано и бързо, пише фонд мениджърът в M&G Ерик Лонергън за Financial Times.
Опасенията за структурната стабилност в сърцето на европейския пазар на държавни облигации никога не са били премълчавани. Въпреки силата на ангажимента да се направи „каквото и да е необходимо“ преди десетилетие от тогавашния председател на ЕЦБ Марио Драги и обширните програми за изкупуване на облигации пазарите постоянно прибавят премия за кредитен риск към държавния дълг на някои страни.
Пазарът на държавни облигации в Европа е уникален. Дългът се издава от страните членки, но парите се създават от наднационално образувание – ЕЦБ. Силата да печаташ пари е в основата на създаването на основни безрискови активи в една финансова система. Без подкрепата на ЕЦБ еврозоната няма подобен актив.
Но подкрепата на ЕЦБ за пазара на държавни ценни книжа винаги е зависела от последователност спрямо мандата ѝ за ценова стабилност. Заплахата за дефлация през 2012 г. и по време на пандемията беше тази, която даде на ЕЦБ зелена светлина да осигури неограничена подкрепа, изисквана, за да се спре паниката.
Инфлацията в Европа променя всичко и пазарите знаят това. Този път епицентърът е Италия – най-големият пазар на държавни облигации в Европа – а не Гърция. Съотношението на дълга спрямо БВП на Италия е по-висок от този през 2010 г. на ниво от близо 150%. Когато нивата на дълга са значително по-високи от тези на БВП, промените в лихвените проценти по държавния дълг доминира над фискалните сметки. Доходността по 10-годишните италиански ДЦК се повиши от 0,5% през септември миналата година до 4% миналата седмица. Нито една оценка за тенденцията на растежа в Италия не се доближава до 4%.
Ако ЕЦБ не бе свикала спешна среща и не бе изпратила на пазарите предупредителен изстрел, доходността можеше да стигне 5 или 6% само за няколко седмици, ако не и дни. ЕЦБ си купи време и движейки се сравнително рано и бързо, централната банка поне разби психологията, че продажбата на италиански ДЦК е еднопосочен залог.
Детайлите за всяка сериозна намеса обаче бяха отложени и има елемент на практика тип „да отлагаме взимането на решение, докато можем“. Екипът на ЕЦБ е натоварен с изготвянето на планове, с които да се предотврати „фрагментацията“.
За разлика от модела от последните 15 години политиката изглежда по-малко препятствие. Има добри причини за това. По границите на Европа се води война, в Италия предстоят избори следващата година, а Драги – сега министър-председател, вероятно ще напусне сцената. Популистите и националистите обаче остават. Наша обща отговорност е да ги заглушим, вместо да ги окуражим. Това трябва да е линията, която председателят на ЕЦБ Кристин Лагард заема и всички доказателства от публични изявления на други членове на борда предполагат, че има достатъчно силно съгласуване за нуждата да се предотврати нова криза.
Казано по-просто, задачата е да се свие спреда върху облигациите на най-уязвимите страни до степен на фискална устойчивост. Каквито и мерки да бъдат въведени, няма да бъдат представени като такива, тъй като това открива ЕЦБ за обвинения в институционално надхвърляне на правомощията, но трябва да е ясно, че именно такава трябва да е целта.
Техническите предизвикателства не трябва да бъдат подценявани. Не се вижда друга алтернатива, с която директно да се таргетират спредовете по държавните облигации. Това не може да бъде постигнато чрез по-широка програма за количествено облекчаване на покупките на активи, тъй като това се случва на фона на затягане на паричната политика. Нито може да бъде постигнато чрез коригиране потоците в портфейла от активи на ЕЦБ, купени в рамките на пандемичната програма за изкупуване.
Таргетирането на спреда на държавните ДЦК от централна банка никога не е правено досега. Детайлите на програмата ще включват създаването на референтна кошница за „сигурни“ европейски ДЦК от основни страни на еврозоната като Германия и определянето на приемлив спред за всеки пазар. ЕЦБ след това ще се ангажира с налагането на ограничение върху тези спредове. По принцип не е необходимо реалните числа да бъдат обявени. Пазарите сами ще си дадат сметка за точката на нетолерантност от намесата.
Трябва да сме наясно с рисковете. В крайни случаи ЕЦБ се превръща в пазарен участник на пазара за държавни ценни книжа или други облигации. Ликвидността може да изчезне. Как Италия ще емитира дълг на първичния пазар и на каква цена? Могат ли мерките да бъдат манипулирани от пазарните участници? Как ще излезе ЕЦБ?
Нито един от тези рискове не е непреодолим. Освен това си заслужава да се поемат. Алтернативата е твърде ужасна дори за помисляне. ЕЦБ ще трябва да осигури отговори през следващите няколко седмици или пазари ще си извлекат собствени заключения.
Областният управител Методи Марков присъства на тържествената церемония по полагане на клетва на завършващите стажанти…
Град Завет е малък, но изключително интересен и исторически богат град, разположен в североизточната част…
В продължение на месеци представители на разузнавателни агенции от ЕС, Великобритания и САЩ говориха за…
Джемиле разпитва Асие и останалите дали ще излизат и разбира, че в къщата остава само…