Categories: Бизнес

Може ли металургията в България да се захранва от възобновяеми източници на ток?

Металургията в България може да се захранва с възобновяеми източници на електроенергия. Така например стоманодобивната индустрия може да бъде един от акумулаторите в прехода към възобновяеми енергийни източници. Тя може да работи в определени часове и периоди – например когато има повече слънце или повече вятър. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „В развитие“, Антон Петров, председател на Българска асоциация на металургичната индустрия.

Още по темата

„Заради нарушенията във веригата за доставки, редица суровини изчезнаха. Запасите с магнезий в Европа ще се изчерпат в края на ноември и това създава паника в Европа, защото основният снабдител е Китай“, посочи той във връзка с последните развития в сектора.

Петров е на мнение, че търговските войни с Китай обаче са една добра възможност за българската металургия и перспективите са много големи, но е необходима и подкрепа от държавата, за да станат предприятията конкурентни. Той потвърди, че към сектора обаче не са били разпределени над 1 млрд. лева от Фонда за енергийна сигурност, в който влизат парите от въглеродни такси, които държавата продава. Вместо това сумата е била насочена към държавната ТЕЦ „Марица Изток“ 2.

„Така държавата временно запълва дупки, вместо да подпомогне сектора и то в период, в който металите стават все по-търсени. Със Зелената сделка се увеличава потреблението на метали, защото са необходими за новите генератори, фотоволтаичните системи и инфраструктура“, заяви Петров.

„Металургията използва 25% от електроенергията в България, но въпреки това продължава да я купува на дневна база, заради липсата на дългосрочни договори и големи търгове. Това е един от основните проблеми“, посочи Петров.

Той е категоричен, че към настоящия момент идеята, че една икономика може да се захранва само от възобновяеми източници, е утопия. „Затова и ние се надяваме в бъдеще в България да има нова ядрена мощност, но този процес се забави твърде много“, смята Антон Петров.

Той допълни, че българската металургия е доста високо развита технологично, а продуктите са с високо качество. „В металургията има четири пъти по-висока добавена стойност, отколкото е средната за сектор преработватели в България“, подчерта Петров.

Защо се увеличиха стратегическите инвеститори в металургията? На колко възлизат инвестициите в последните десет години? 

Цялото интервю гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ можете да видите тук.
 

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv