[ad id=“225664″]
Той няма да влияе върху приема в училище, а ще насочва учителите от забавачките към тези от възпитаниците им, които имат определени дефицити.
„Тестът се състои от 42 тестови игрови ситуации, които поставят детето в една интересна и позната за него среда. То се забавлява по време на изследването”, каза в студиото на „Тази сутрин” авторът доц. Мария Трифонова от Института за изследване на населението и човека на БАН, предаде bTV.
[ad id=“263680″]
По думите й скрининг тестовете са разпространени в много западни страни, а даже и в България от края на 80-те.
Тя посочи, че грешни отговори няма, но различните решения, предлагани от децата, ще носят различни точки за познавателното развитие. Скалата е разработена след изследване с 6000 деца.
Като цяло, целта е да се прецени как бъдещият първокласник обработва информацията, дали формира категории и прости изречения, дали и използва бъдеще и минало време и т.н.
[ad id=“236993″]
„Ако дадено дете има специални образователни потребности, то механизмът по отношение на него е коренно различен“, подчерта Васил Николов – председател на Инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система.
По думите му няма проблем тестовете да са по желание и да се използват в детските градини, но не бива да се допуска резултатите или даже участието да се обвързват с приема в училище.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…