„Моралът е доброто“. Веселин Диманов, който сбъдна една мечта на юриста Кристиан Таков

Малко хора знаят, че в последните години от гимназията прочутият български юрист Кристиан Таков изкарва курс по фотография, а през живота си прави десетки хиляди снимки.

Пет години след смъртта му на 11 юли 2017 г. един млад журналист и документалист сбъдва мечтата на Таков – част от тези снимки да бъдат показани в изложба. Това е Веселин Диманов, който от близо две години работи по мащабен проект за живота на юриста.

Изложбата „Моралът е доброто“ е част именно от този проект. Тя се открива в понеделник и се намира на Моста на влюбените в София, като Диманов е неин организатор.

„Сега, като я гледам, съм изключително щастлив, че се е получило“, казва Диманов пред Свободна Европа.


Една от фотографиите от изложбата. Цитатът на Таков гласи: „Доброто има непрекъсната нужда в него да се влага енергия, за да продължи да съществува“.

„Знаем от неговата майка, че той е имал една мечта да представи част от фотографиите си под формата на изложба. Той си беше направил папка, „за изложбата“, така беше кръстена“, добавя огранизаторът.

Той и екипът от продуцентската фирма „Аффлатус“ откриват близо 20 000 фотографии на Таков, когато през 2020 г. започват работа по едноименния филм – „Моралът е доброто“ за живота на юриста. Очаква се филмът да бъде представен през ноември.

За да получат достъп до архивите на Таков, те представят идеята и сценария за филма на майка му – оперната певица Галя Йончева. Тя се съгласява и оказва помощ през целия процес на създаването на филма.

Това е и първият по-мащабен проект, който осъществява Диманов. Той на 32 и е журналист на свободна практика. Казва, че винаги е мечтаел да се занимава с документално кино и сценаристика. „Киното винаги ми е било близо до сърцето“, казва той.

Интересът му към живота на Таков се повява през 2016 г., когато му взема интервю. Тогава го впечатляват думите и начина на говорене на юриста.


Друг от цитатите на Таков гласи: „Ако изберете светлата страна, ще ви е трудно, вероятно бедно“, може би самотно и – със сигурност – несправедливо“.

„Той не ходи самоцелно някъде да говори. Има ясна идея, че трябва да отправя послания. Тези послания звучат от най-ранна детска възраст“, добавя Диманов. Екипът намира автобиография на Таков, писана когато е бил едва на 17.

Кристиан Таков беше преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и доцент по гражданство право. Той е описван от съвременниците си като образцов юрист, изключителен оратор и не на последно място като като вдъхновяващ идеалист.

„Един от малкото хора в съвременна България, за които в пълна степен важи определението будител“, гласи част от кратката биография на Таков, написана от организаторите на изложбата.

Такова се отличава и още със своето „изострено чувство за справедливост“ и „енергията за борба със статуквото и неправдата“, добавят още те.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036………. .

Arhiv

Recent Posts

Ползи и употреба на УринилФорте Макс

УринилФорте Макс е популярна добавка, предназначена за поддържане на здравето на пикочните пътища. Тя съдържа…

6 минути ago

Словакия заплаши Украйна с „реципрочни мерки“ заради спирането на транзита на руски газ

Словашкият премиер Роберт Фицо заплаши да предприеме „реципрочни мерки“ срещу Украйна заради решението ѝ да…

43 минути ago