Мохамед Салем, който запечатва с обектива си цивилните жертви в Газа

Денят е 17 октомври 2023 г. Точно десет дни, след като палестинската групировка Хамас нападна Израел, а израелската армия отговори с пълномащабна военна офанзива срещу Ивицата Газа.

Израелски ракетни удари поразяват Хан Юнис, вторият по големина град в анклава, управляван от Хамас. Роднини на затрупаните под развалините издирват своите близки.

Сред жертвите е 5-годишната Сали, убита заедно с майка си и сестра си при бомбардировката. Тялото на убитото момиченца е завито в бял плат и е прегърнато от ридаещата му леля – 36-годишната Инас Абу Маамар.


Кадърът на Мoхамед Салем, определен за „Снимка на годината“ за 2023 г. от World Press Photo.

Този момент е запечатан от фотографа от Ройтерс Мохамед Салем в болница „Насер“ в града, разположен в южната част на Газа. Жури на базираната в Амстердам независима фондация за фотожурналистика World Press Photo (WPP) избра на 18 април именно този кадър за „Снимка на годината“ за 2023 г.

Организацията съществува от 1955 г., и всяка година провежда конкурс за най-добра снимка в няколко категории. В него обикновено участват десетки хиляди фотографии.

Това не е първа награда за Салем от World Press Photo. Преди десетилетие той е отличен отново за снимка, която отразява израело-палестинския конфликт.


Палестинско момиче се люлее на люлка в Рафах, 31 януари 2024 г. Снимка: Мохамед Салем

„Мохамед прие новината за наградата си WPP със смирение, като каза, че това не е снимка, която може да бъде повод за празненство, но оценява нейното признание и възможността да я публикува пред по-широка аудитория“, каза Рики Роджърс, глобален редактор на Ройтерс за снимки и видео.

„Той се надява с тази награда светът да стане още по-осъзнат за въздействието на войната върху хората, особено върху децата“, добави Роджърс по време на официалната церемония в Амстердам в четвъртък.

При обявяването на Салем за победител в конкурса от World Press Photo подчертаха риска, при който работят журналистите, които отразяват войната в Газа. От началото на конфликта през октомври там са били убити 99 журналисти и медийни служители.


Петъчна молитва по време на Рамадан в Рафах, 22 март 2024 г. Снимка: Мохамед Салем

„Усетих, че снимката обобщава по-широкия смисъл на случващото се в Ивицата Газа“, каза Салем, когато кадърът му беше публикуван за пръв път през ноември.

„Хората бяха объркани, тичаха от едно място на друго, нетърпеливи да разберат съдбата на близките си, и тази жена привлече вниманието ми, докато държеше тялото на малкото момиченце и отказваше да го пусне.“

Съпругата на палестинския фотограф ражда детето им дни преди той да направи снимката.


Палестински деца край разрушена от израелски удар къща в Рафах, 24 март 2024 г. Снимка: Мохамед Салем

Салем е на 39 г. и е роден в Газа. Завършва местния университет и започва работа в Ройтерс през 2003 г. Той беше отличен в конкурса на World Press Photo и през 2010 г.

При обявяването му за победител за 2023 г., журито отбеляза, че кадърът на Салем е „направен с внимание и уважение, като предлага едновременно метафоричен и буквален поглед към невъобразима загуба“. На снимката не се виждат лицата нито на убитото момиченце, нито на скърбящата му леля.

В последния конкурс на World Press Photo участваха 61 062 снимки, направени от 3851 фотографи от 130 държави. Сред отличените бяха Лий-Ан Олуадж от Южна Африка, Алехандро Сегара от Венецуела и Юлия Кочетова от Украйна.


Палестинско семейство гледа през прозорец на засегната от израелски удар сграда в Рафах, 2 април 2024 г. Снимка: Мохамед Салем

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv