„Не на войната!“ С тези думи се обърна към присъстващите на кинофестивала в Кан руският режисьор Кирил Серебенников в края на представянето на филма си „Жената на Чайковски“. Той е сред руснаците, напуснали страната си през последния месец.
„Моята родина унищожи друга държава. Болезнено е и много тъжно. Това е катастрофа за всички хора, за Европа и за двете страни“, каза режисьорът в интервю за Асошиейтед прес.
„Абсолютно убеден съм, че културата и хората на изкуството са способни да направят нещо, за да спре тази война. Тя ще свърши, ще дойде време и ще има мир.“
Серебренников е голяма фигура за съвременния руския театър. Той е създател на групата за експериментален театър „Студио Седем“ (Седьмая студия) и на „Гогол център“ – пространство, в което съжителстват кино, театър, лекции, дискусии, концерти и изложби.
Режисьорът е на 51 години. Завършил е физика в родния си град Ростов на Дон, но се занимава с театрална режисура още отпреди да влезе в университета. Противниците му най-редовно изтъкват това негово „непрофилирано“” образование като недостатък.
Преди година столът на режисьора на фестивала в Кан остана празен. Серебенников не успя да пристигне във Франция, за да представи филма си от основната програма „Петрови в грипа“, защото получи присъда в Русия. Не представи лично и „Лято“ през 2017 г., защото беше под домашен арест в Москва.
През 2020 г. Серебренников беше осъден на 3 години условно по обвинение за злоупотреба с публични средства. Той беше обвинен в присвояване на 129 милиона рубли държавни субсидии за управлявания от него „Гогол център“ в Москва. Срещу делото му протестираха звезди на театралното изкуство от цял свят, според които това беше просто политически мотивиран тормоз.
Филмите и пиесите на Серебренников за политика, секс и религия не са приемани добре от консервативните кръгове в Русия. Противниците му твърдят, че постановките му рушат, традициите, патриотизма и националните руски ценности.
Преди да напусне Русия Серебренников участваше в антиправителствени протести и се обяви против нарастващото влияние на Руската православна църква в страната.
Филмът на Серебренников „Жената на Чайковски“ е в конкурсната програма на фестивала в Кан и се бори за „Златна палма“. В него се разказва за разрушителния брак на Чайковски с млада жена.
Действието се развива в 19-и век и представя композитора като проблемен и харизматичен гений, който предпочита компанията на мъже. Факт, който е предизвикателство пред руската пропаганда, която се опитва да скрие хомосексуалността на известния композитор.