Снимка: БГНЕС |
Министерският съвет прие Стратегия за превенция на престъпността (2021-2030). Тя е разработена от междуведомствена работна група, създадена от министъра на вътрешните работи, по инициатива на Националния съвет по превенция на престъпността.
В дългосрочния документ са заложени компоненти за единно планиране, координиране и контрол на политиката за превенция на престъпността, осъществявана от държавните институции в сътрудничество със заинтересованите страни – научни институти, университети, неправителствени и бизнес организации, граждани. В разработването му е включен и международният опит, доказал, че превенцията е найефективният способ за противодействие на престъпността, изискваща провеждането на целенасочена и активна политика в областта на икономиката, правото, образованието, културата и останалите области от социалния живот. Чрез превантивната дейност се постига намаляване на престъпността и на разходите за нейното противодействие, както и повишаване на сигурността на гражданите и на доверието им в способността на правозащитните органи да защитават правата и законните им интереси.
Предвидено е дейностите, заложени в стратегията, да се финансират от държавния бюджет, чрез бюджетите на съответните институции в рамките на одобрените им за съответната година бюджетни средства, от финансираните инструменти на ЕС, от общинските бюджети при изпълнение на конкретни мерки и инициативи, както и чрез финансиране на тематични проекти и програми от други източници.
Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…
Синулан е популярна хранителна добавка, която подпомага здравето на дихателните пътища и синусите. Продуктът е…
Кулата първоначално е била временна Айфеловата кула е построена за Световното изложение в Париж през…