Categories: Култура

Музей в Свиленград с проект, свързан с историята на коприната

Исторически музей – Свиленград спечели финансиране по проект в областта на движимото културно наследство и визуалните изкуства за 2021 г. от Министерството на културата. Името е „Истории за коприната: забележителното културно наследство на Свиленград“. По точки проектът се класира на 5-о място и печели 12 343 лв.
Основната цел е да се създаде иновативна временна музейна експозиция, чрез която да се представи трансформиращия се град и неговото културно развитие в регионален и европейски мащаб, с фокус върху коприната. Изложбата ще бъде изградена по съвременни стандарти, които отчитат различните интереси, гледни точки, нагласи и очаквания на посетителите.
Културното съдържание предоставя знания за развитието на града и производството на коприна в последните две столетия и се съотнася с тясната връзка на културното наследство и идентичността на жителите на Свиленград. Предвижда се тя да се разположи в новоизграждащата се музейна зала.
За експозицията са подбрани движими културни ценности, архивни документи и други материали от фонда на музея, които подпомагат да се визуализират знанията и посланията. За по-пълно доближаване до посетителите ще се използват новите технологии за дигитализиране на материалите и прилагане на нови принципи на разказване. Ще се използват разнообразни стратегии за интерпретация, които включват различни материали от фонда на музея, интерактивни елементи, надписи, аудио и видеоресурси и др., като основен подход е Storytelling – съвременен начин информацията да се организира чрез представянето на интересни и живи разкази и интерпретации на музейните предмети за създаване на послания.
За експозицията ще се използват културните ценности, които се съхраняват във фонда на музея, но това няма да бъде изложба-обект. Тя ще съдържа нов културно-антропологичен прочит, чрез който се интерпретира мястото на коприната и коприненото производство в изграждане на всекидневния живот на жителите на града и региона, както промяната, която те носят за града. Повествованието ще се разгърне около три важни теми на всекидневния живот: Традиции на коприненото производство; От Виена до Цариград – Жената и Модата; Индустриалното наследство – „Сдружаване за 101 години“.
Комбинацията от тези основни теми, както и възможността за допълване на съхранени ценности и дигитални компоненти, ще даде възможност културно-антропологичната интерпретация на експозицията да се представи уникалното за града и България копринено наследство при неговото функциониране и роля за общността. Използването на дигиталните технологии, които добавят възможност за съвместно пресъздаване на историческото и традиционно визуално възприятие, позволяват дълбочина на разказа, представянето на истории и създаване на експозиционни елементи за опознаване на миналото чрез преживяване.
Новоизграждащата се едноетажна изложбена зала, където ще бъде разположена тази експозиция, ще бъде достъпна както за възрастни хора, така и за хора в неравностойно социално положение. Това е петият за тази година проект, финансиран от културното министерство, по който екипът на Исторически музей – Свиленград работи. Два от проектите вече са отчетени, третият ще продължи до края на месец август, за останалите два очакваме да се подпишат договорите с МК.

Източник: https://sakarnews.info/

Arhiv