Напитката, наподобяваща айряна, съдържа около 3 % белтъчини, 3-4 % захар, много малко мазнини – около 0.2 – 0.5 % и голямо количество млечна киселина.
У нас мътеницата се употребява като разхладително и лечебно питие. Тъй като е богата на млечна киселина, тя стимулира чревната перисталтика и действа слабително.
Млечната напитка съдържа и въглероден двуокис, притежава слабо пикочогонно действие.
Мътеницата се препоръчва при лекуване на запек, чревни разстройства, чернодробни, жлъчни и бъбречни заболявания.
Тази напитка е чудесно очистващо средство, прилагано в процедурите за цялостно пречистване на организма.
Тя може дори да се дава като вода на всички оздравяващи болни. Млечната напитка обаче не се понася добре от хората с гастрит, язвена болест и тези, които обикновено се оплакват от киселини.
За какво е полезна мътеницата?
Мътеница се получава при процеса на извличане на маслото от равни количества прясно и кисело мляко. В сравнение с айряна мътеницата има по-гъста консистенция. Напитката задължително трябва да се съхранява на студено.
Млякото и млечните произведения са сред най-широко прилаганите храни в здравословното хранене, защото съдържат почти всички необходими хранителни съставки – белтъчини, мазнини, въглехидрати, витамини, соли, ферменти.
За предпочитане е консумацията на мътеница, приготвена от краве мляко, тъй като неговите белтъчини и мазнини се усвояват много по-лесно от организма, не изискват голяма преработка, вследствие на което храносмилателната система не се претоварва.
Според диетолозите до 1 литър мляко на ден не обременява сърцето и обмяната на веществата.
За съжаление мътеницата днес едва ли може да се открие по щандовете на хранителните магазини. Почитателите на напитката могат да си я закупят по-скоро от малките населени места, където възрастните хора все още са съхранили традициите за производство на ценната млечна напитка.
Как да си направим Мътеница
Необходими продукти:
Равни количества прясно и кисело мляко (може да се приготви и само от кисело мляко), подходящ съд – бутин (цилиндричен дървен съд с бутало или такъв от алуминий, с въртяща се дръжка; може да използвате и най-обикновен буркан от 0.8 мл. ), вода.
Начин на приготвяне:
Млеката се поставят в избрания съд, като температурата им трябва да е около 36-38 градуса, за да се отдели по-лесно маслото. Добавя се и малко количество вода, около 1:3 спрямо количеството на млякото. Започва да се „бие” с буталото или да се клати буркана, около половин час. Целта е на повърхността да се образува жълт слой масло.
То се обира и течността под него е мътеницата. Тя е вторичен продукт, получен при отделяне на маслото от млякото. Охлажда се и е най-добре да се остави няколко дни да ферментира. Тогава е най-добра за пиене, тъй като вкусовите и и полезни качества се засилват многократно.
Има много рецепти, включващи мътеницата. Поради трудното и откриване обаче, е най-добре да си я направите домашна. Ако не стане от първия път не се отчайвайте – на нашите баби и дядовци са им коствали години да усвоят тази технология.
Безплатна „Зелена зона“ в Стара Загора по време на празничните дни, съобщиха за ЗАРАТА Старозагорци…
Глобиха собственик на кучета, нарушил три закона едновременно, съобщиха за ЗАРАТА 382 санкции глоба с…
Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър, съобщиха за ЗАРАТА…