Новият европейски „Баухаус“ предлага решения на глобален проблем като климатичните проблеми, но с местни решения. Зеленият пакт на Европа и превръщането на континента във въглеродно неутрален до 2050 г. може да успее, само ако бъде разпознат и носи конкретна полза за всички. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването „В развитие“ Мария Габриел, еврокомисар за иновациите, науката, образованието и младежта.
Тя обясни, че новият европейски „Баухаус“ има за цел да приложи ниско въглеродни решения в търсенето на нова функционалност и материали в Европа – в индустрията, образованието, ежедневието и нагласите на гражданите на Европейския съюз.
„Екосистемата от публични институции, граждани, частен сектор, иновации, наука и култура са в сърцевината на новия подход към решаването на проблемите пред ЕС. Имаме нужда от ново трансформиращо движение, което да е съвместно с гражданите, регионите, ключови сектори като образование и култура и да носи конкретни решения на местно ниво“, заяви еврокомисарят.
По думите на Габриел, не се търсят решения за един сектор или за една дисциплина в науката, а връзката между различни общности от хора, които да предлагат съвместни решения.“
„Целите на зелената сделка излизат извън границите на текущия цикъл на инвестиции и бюджет, посочи Габриел. – За това трите основни принципа на новия „Баухаус“ са естетика, устойчивост и приобщаване.“
Екосистемният подход към проблемите е един от стълбовете на идеята и Европейската комисия и Европейският институт за иновации и технологии организира нов конкурс от 18 октомври до 17 декември за стартъпи, при който ще бъдат финансирани двадесет компании с до 50 хил. евро. Има много конкретни идеи и примери за действие на всички нива и всички сектори – какво може да се прави от рециклиран картон, как културата създава по-приобщаваща среда за живеене.
Инициативата има над 700 партньора и са били подадени над 2 хиляди предложения в конкурса за проекти. „В България имаме седем дългосрочни официални партньора“, уточни Мария Габриел.
Според нея от голямо значение за развитието на идеята е ангажираността на младите хора, както и новите практики в културната и образователната сфера.
„Един от проектите, спечелил награда на конкурса, е бил за трансформацията на изоставена сграда в творчески център за деца и младежи и „място, където бизнесите и стартъп екосистемите могат да откриват своите таланти“, сподели еврокомисарят.
Как политическите цели ще влязат в практически решения? Универсална ли е платформата на „Баухаус“ и ще премине ли тя от традиционно прилагане на архитектура и дизайн към нови екологични проекти за по-иновативна среда?
Повече може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.
Офанзивният футболист на Берое Франсиско Политино даде интервю пред аржентинското издание Diario UNO, научи ЗАРАТА.…
Календарът обича 2025 година, показва справка в графика на празничните дни. През предстоящата година цели…