Categories: Бизнес

Навлиза ли светът в период на нелинейни климатични промени?

Снимка: Bloomberg

След малко повече от седмица, ако всичко върви по план, ще излезе колосален доклад за състоянието на глобалния климат от Междуправителствения панел по климатичните промени (IPCC) на ООН, пише Пилита Кларк за Financial Times. 

Още по темата

Това е шестият по рода си анализ от 31 години и, подобно на останалите пет, ще бъде категорична научна оценка за това как и защо планетата се затопля. И все пак този доклад ще бъде различен.

Той ще излезе точно когато въздействието на изменящия се климат става брутално очевидно не само върху отдалечени хималайски ледници или арктически морски лед, но и върху уплашени хора по целия свят.

Само през последните четири седмици горски пожари на практика изличиха канадско село от картата, след като то подобри националния рекорд с температура от 49,6 градуса. Наводнения заляла германски градове като цунами, подхвърляйки автомобили като коркови тапи. Ужасени пътници в китайското метро стояха във вода до гърдите, след като дъждът за почти една година падна за три дни.

Голяма част от това беше предсказана. Учените предупреждават от години, че затоплящият се климат ще доведе до повече екстремни метеорологични условия. Но честотата и тежестта на тези събития пораждат обезпокоителни въпроси: дали не навлизаме в период на нелинейни климатични промени, при който температурите и екстремните събития не се увеличават плавно, както се очакваше, а идват внезапно, по-често и по-мощно? И ако е така, как бихме могли да знаем?

Краткият отговор е, че учените са разделени относно това дали е започнала по-опасна фаза на нелинейна промяна.

„Не мисля, че е правилно да заключим, че сме свидетели на нещо такова, макар че съм виждал хора, които го твърдят“, посочва Майкъл Ман, директор на Научния център за земната система в Пенсилванския университет. „Не може да се каже толкова, че самото изменение на климата протича по-бързо от очакваното – затоплянето е точно в съответствие с прогнозите на моделите отпреди десетилетия. Факт е по-скоро, че някои от въздействията са по-големи, отколкото учените предвиждаха.“

Един от най-поразителните ефекти настъпи в края на юни, когато продължителна топлинна вълна изгори западните области на Канада и северозападната тихоокеанска част на САЩ. Десетилетни температурни рекорди бяха подобрени с цели 5 градуса по Целзий.

източник https://www.investor.bg/

Arhiv

Recent Posts

Защо орехите са най-полезните ядки?

Орехите са известни като една от най-полезните храни в света. Те не само са вкусни,…

11 минути ago

„Нещо избухна“. Какво знаем за падналия пътнически самолет на Азербайджанските авиолинии

Самолетът на Азербайджанските авиолинии вероятно е бил ударен от ракета на руската противовъздушната отбрана, изстреляна…

50 минути ago