С празничен спектакъл под купола на цик „Балкански“ бяха връчени поредните награди „Икар“, като датата на събитието съвпадна символично и с Международния ден на театъра – 27 март.
Тази година отличията са посветени на 95 години от създаването на Съюза на артистите в България (САБ) и 120 години българско цирково изкуство.
За водеща мъжка роля бяха наградени Филип Аврамов и Валери Йорданов. Те бяха отличени за играта си в „Ничия земя“ по филмовия сценарий на Данис Танович. Сценичната адаптация и режисура е на Стоян Радев.
Статуетката за водеща женска роля заслужи Албена Чобанова за Малама във „Вампир“ от Антон Страшимиров на Маргарита Мачева в Благоевградския театър.
Николай Поляков бе избран за най-добрия режисьор за спектакъла „Ана Каренина“ от Лев Толстой в театър „София“. За музиката в постановката беше награден Христо Йоцов, отличен и за работата си в друг спектакъл на трупата – „Роня, дъщерята на разбойника“ от Астрид Линдгрен на Катя Петрова.
„Икар“ за най-добро представление беше присъден на „Името“ от Матийо Делапорт и Александър дьо Ла Пателиер на проф. Здравко Митков в Сатиричния театър „Алеко Константинов“. Трупата беше отличена от министъра на културата Рашко Младенов за най-успешен сезон и театрален мениджмънт. В Сатирата отиде и наградата за дебют – на Александра Петрова за режисурата на „Хамелин“ от Хуан Майорга.
Наградата на Министерството на културата за успешен сезон и театрален мениджмънт сред куклените театри получи пловдивската трупа. Театърът взе и „Икар“ за индивидуално постижение в кукленото изкуство – на Веселка Кунчева за режисурата на „Дама Пика“ по Пушкин.
Наградата за изключителен принос към българския театър отиде при Руси Чанев за дългогодишната му работа в Бургаския, Пазарджишкия театър и театър „София“, както и за драматургичната му работа. Цветана Манева взе наградата за преподавателска дейност. Гинка Станчева прие другия почетен „Икар“ – за чест и достойнство.
В поддържащите роли победители са Гергана Плетньова за Дорина в „Тартюф“ от Молиер на Красимир Спасов в Театър „Българска армия“ и Ивайло Христов за Лебедев в „Иванов“ от Чехов на Стефан Мавродиев в Младежкия театър „Николай Бинев“.
С наградата за популяризиране на българското куклено изкуство посмъртно беше удостоен режисьорът доц. Петър Пашов, отишъл си внезапно. Почетна награда беше връчена и на друг именит артист – джазмена Васил Пармаков, който също ни напусна.
Изпълнение на „Тангра“ звуча в памет на артистите, преминали в „небесния театър“ през последната година – Юлия Огнянова, Никола Анастасов, Николина Георгиева, Ани Бакалова, Илия Добрев, Надя Тодорова, Стоян Миндов.
„Икар“ за майсторско техническо осъществяване получи „Жулиета“ от Андраш Вишки на Боян Иванов в Русенския театър, за сценография – Свила Величкова за „Малката морска сирена“ от Катрин Ан по приказката „Малката русалка“ от Андерсен на Василена Радева в Театър „София“, за вариететно изкуство – Стефан Видев – Чеди за постижения в атракционното сценично изкуство, за цирково изкуство – Кристина Костова за приноса й към цирковото изкуство в жанра еквилибристика.
За съвременна българска музика бяха наградени Dobule Voice и Светлин Къслев (автор) за „До края“, за съвременен танц и пърформанс – „Дерида денс център“ за „Sinner“ на Живко Желязков, за критически текст – Николай Йорданов за „Театърът в България: 1989 – 2015“ на Института за изследване на изкуствата, за куклен спектакъл – „Джелсомино в страната на лъжците“ по Джани Родари на Елица Петкова в Старозагорския куклен театър.
„Златен глас“ – за дублаж, получиха Татяна Захова за Джил Каргман в „Майка бунтар“ и Стефан Сърчаджиев-Съра за Ам Гъл в „Хобит“.
Източник: offnews. bg
Омега-3 мастните киселини са есенциални мазнини, които играят ключова роля за здравето на човека. Тялото…
„Биг Брадър“ е едно от най-известните риалити шоута в световен мащаб, оставило своя отпечатък и…
Гинко билоба е едно от най-старите дървета в света и е известно със своите лечебни…
Днес, 24 декември 2024 г., най-търсената дума в Google в България е "Бъдни вечер". Това…