Categories: България

Над 2500 лева месечно може да струва издръжката на дете в България

Издръжката на малки деца в България е скочила с около 15-20%. До този извод стига NOVA, която сравнява разходите за малчугани у нас, в Австрия, Франция и Великобритания.

Наталия Такова отбелязва, че има ръст на продукти за бебета и малки деца. „Аз съм майка на две деца, за образование, основни потребности, храна и дрехи сметката може да отиде и до 2500 лв. месечно“, изчислява тя. Едното й дете е прието и ходи в държавна градина, другото е на частна/

Във Франция средните разходи за малко дете с между 1000 и 1200 лв. – за продукти за храна, хигиена и ясла. Във Великобритания – около 2000 лв. а в Австрия минава 2500 лв.

Доставките на пелени, адаптирано мляко, пюре и шише с биберон са се увеличили двойно, затова и цените са увеличени с 15-20%, отбелязват родните продавачи. Така за четирите продукта в България трябват малко над 67 лв. Най-евтино те излизат във Великобритания – около 60 лв., най-скъпо се оказва в Австрия. Пакет пелени в Обединеното кралство е 10 лв. – двойно по-евтин от останалите страни.

В частните градини у нас месечните такси межди 600 и 1700 лв. Разходите за отглеждане на дете у нас са се повишили с 10-15%.

Размерът на таксите във Франция зависи от доходите на родителите – за семейство с ограничени е около 300 евро, за високи – около 1000. В частно заведение сумата започва от 1000 евро на месец, по-евтин вариант са бавачките, които гледат до 4 деца в дома си. В семейство с неработещ родител, детето може да посещава държавно заведение не повече от 2 пъти в седмицата.

В Австрия таксата е между 200 и 240 евро на месец, но само за родители с постоянен адрес, за останалите вариант е частна градина от по над 500 евро. Държавните градини са безплатни само до обяд. Във Великобритания градината излиза между 1200 и 1500 паунда.

У нас има еднократни помощи и за бременност и за раждане на дете, отделно има данъчни облекчения.

В Австрия еднократна помощ при раждане на дете няма, а при майчинство родителите получават между 80% и 90% от заплатата и имат намален данък ДОД. Във Великобритания помощи има само за семейства с доход под 50 000 паунда на година, майките получават майчинство само 6 месеца. Във Франция има 900 евро за раждане на дете, а за всяко следващо се увеличава с 200 евро.

https://www.dnes.bg/

Arhiv

Recent Posts

„Смачкаха ни“. Как името ти може да стане причина да те убият

Преди 40 години българската държава започва военна офанзива срещу част от собственото си население –…

един час ago

Магнезий L-треонат: Ползи за мозъка

Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…

12 часа ago