За пети път народните представители не успяха да излъчат председател на парламента. Следващото заседание, на което ще бъде направен опит за това, ще бъде в понеделник.
Новината идва, след като вече бяха направени четири опита за избор на председател. Нито един от кандидатите обаче не успява да събере нужните гласове.
В началото на седмицата ПП-ДБ съобщи, че ще оттегли кандидата си Андрей Цеков и ще подкрепи най-възрастния депутат – Силви Кирилов от ИТН. Коалицията призова и останалите партии да направят това. При гласуването в сряда обаче половината депутати на ПП-ДБ не подкрепиха кандидатурата на Кирилов, а обяснението беше, че никоя друга партия не е оттеглила кандидата си.
В петък Надежда Йорданова от ДБ каза, че формацията ще се включи единствено в мнозинство, което „ще освободи България от проказата на корупцията“.
Същевременно останалите партии препотвърдиха кандидатурите си за председател на парламента:
„Днес се намираме в най-дългия първи ден на Народното събрание“, каза Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ. Тя разкритикува ГЕРБ, че като първа политическа сила не предприема действия за събиране на подкрепа за избор на председател на парламента.
„Господин Борисов, и днес ли ще стоите тук, за да преброите 69 гласа за вашия кандидат, без план и без ангажимент и с едно детинско настояване, че тъй като сте първа политическа сила, на вас ви се дължи“, каза тя.
От трибуната Борисов отговори, че ГЕРБ е предложила кандидат и няма да го оттегли.
„Какви разговори очаквате… 69 не са 121, но са два пъти повече от другите. Всички искате да ни натресете цялата отговорност, но без да участваме в това“, каза той.
След дебата в пленарната зала се премина към гласуването. На първия тур, Рая Назарян и Силви Кирилов бяха подкрепени от равен брой депутати – 68 гласа „за“. Същият брой гласове Назарян получи и на балотажа.
На него Силви Кирилов получи гласовете на 101 депутати – от парламентарните групи на АПС на Ахмед Доган, МЕЧ, ИТН и „Възраждане“. 17 души от ПП-ДБ гласуваха за него, а други 17 се въздържаха. Един гласува „против“.
Народното събрание (НС) не може да започне своята работа, преди да бъде избран негов председател.
Това не е първият път, в който НС не може да излъчи председател. В 48-ия парламент той беше разрешен, като беше избран най-възрастният народен представител – Вежди Рашидов от ГЕРБ. Тогава Борисов обаче каза, че „разумът е надделял“.
Сега ГЕРБ не подкрепя този вариант. Освен това тя постави избора на председател на парламента от партията като условие за започване на преговорите за съставяне на правителство. Такива официално не са проведени. Официални преговори няма и за председател на парламента.
Гладиаторите са емблематична част от историята на Древен Рим, известни със своите смъртоносни битки в…