Ако сте любители на силните усещания, то определено трябва да „превземете“ тази предизвикателна екопътека. Наричат я Дяволската пътека и не случайно. Освен че е изключително живописна, част от маршрута й преминава през дървени платформи, захванати със стоманени конзоли за скалите.
[ad id=“225664″]
Най-страшната част е стеснен участък под естествения скален „Дяволски мост“ (Шейтан кьопрю). Не бъркайте този изваян от природата мост с вдигнатия Дяволски мост над река Арда.
Дяволската пътека свързва село Борино с Ягодинската пещера, като минава през „Дяволския мост“. Изграждането й, което приключи миналото лято, е вдъхновено от природния потенциал на левия приток на р. Буйновска, изследван и проучван цели 8 години. Природната картина на местността е изключително живописна и изобилства от скални форми, водопади, водни каскади, ерозионни котли, скални венци, красиви гори…
Как да стигнем?
Най-удобен е достъпът от към с.Борино – от изградения Музей на катрана в местността Чатака – на 5 км югоизточно от с. Борино има паркинг, от който може да се тръгне в южна посока по маркирана пътека. След 1,2 км (20-25 минути) се пресича река Чатак дере и се навлза във вековна гора. От дървения мост до скалният феномен „Дяволски мост“ са 1300 метра (15-20 минути). Върви се по маркирана и обезопасена пътека. По край пътеката има дървени беседки и заслони за почивка.
[ad id=“263680″]
Дяволският мост
Дяволският мост представлява скална арка, издълбана за милиони години от водите на река Чатак дере. Висок е 18 м до нивото на водата, отворът му е около 6 метра, а дебелината на скалата – 3-4 метра.
От моста могат да се видят участъци от страховитото ждрело на река Чатак дере. На 30-тина метра след моста по течението на реката се достига до дървена беседка. След 30-35 минути по пътеката се разкрива красотата на каскада от водопади – „Скритите водопади“.
Маршрутът завършва в южната стартова точка на Дяволската пътека – водослива на р. Чатак дере с Буйновска река (асфалтов път по Буйновско ждрело) и до информационен пункт.
Източник: bgnow.eu