Като се има предвид, че алкохолът е и мощен депресант, може да ни стане ясно колко негативно може да повлияе както на психическото, така и на физическото ни здраве. В такава ситуация изходът често не се съзира и попадаме в капана на порочния кръг – опитваме се да се съвземем от тягостните мисли, консумирайки именно алкохол. Най-дългосрочните му негативни ефекти върху организма са:
Познат канцероген
[ad id=“263680″]
Много тясна те връзката между употребата на алкохол и развитието на рака. Според тях умерената до редовната му консумация води до увеличен риск от развитието на следните видове рак: рак на главата и шията, рак на черния дроб, рак на гърдата и рак на дебелото черво.
На базата на обширни прегледи на научни изследвания има силен научен консенсус за връзката между пиенето на алкохол и няколко вида рак, казват от Националния институт за рака.
Намалено производство на витамин В12
[ad id=“225664″]
Проучванията показват, че пиенето на алкохол в излишък понижава нивото на витамин В12 в организма. Вашето здраве може да пострада значително, ако имате дефицит на този изключително важен витамин. Скорошни изследвания доказаха също, че дори и редовна умерена употреба на алкохол може да повлияе на нивото на В12.
Намалена абсорбация на витамин D и калций
[ad id=“263680″]
Алкохолът пречи на панкреаса и неговата способност да абсорбира калций и витамин D. Градусовата напитка влияе директно на черния дроб, което се отразява на активирането на витамин D. Той от своя страна е необходим за правилната абсорбция на калция. Тази каскада от реакции може да доведе до трудности с костната регенерация.
Увреждане на черния дроб (цироза)
Въпреки, че алкохолът не е единствената причина за цирозата на черния дроб редовната му употреба и злоупотреба увеличава риска от появата на тази опасна болест. Тя може да доведе до много сериозни, дори фатални последици, а често и единственият начин да се помогне е чрез операция.
Депресант
[ad id=“225664″]
Въпреки че алкохолът ни действа еуфорично, внушава ни сила и самочувствие, стеснява задръжките ни и стопява дружелюбно границите между хората, той всъщност е депресант, който понижава нивата на серотонин в мозъка. Често хората посягат към чашката, за да облекчат депресията си, но по този начин не осъзнават, че именно така я подхранват и тя пуска дълбоки корени в живота им.
Загуба на памет
Консумирането на алкохол забавя процесите в мозъка, което често води до загуба на памет. Ако не може да си спомните например, какво сте правили предната вечер може да бъдете сигурни, че алкохола ви е дошъл в повече. Може дори да не помните къде сте били, какво се е случило и дори с кого сте били. С течение на времето може да ви е все по-трудно да се досещате за развоя на реални събития, които се случват, докато сте били трезви.
[ad id=“263680″]
А това, което се случва с тялото веднага и най-вече на следващия ден е:
♦ Алкохолът дразни стомаха и червата, което причинява възпаление на стомашната лигавица и забавено изпразване на стомашно съдържимо.
♦ Алкохолът води до дехидрация на организма. Консумацията на 50 г алкохол с 250 милилитра вода (това са около 4 напитки) предизвиква премахването на 600 до 1000 мл (или до 1 литър) вода в продължение на няколко часа.
♦ Алкохолът потиска производството на глутамат, а той е стимулант, чиято работа е да ни държи будни. Когато алкохолното ниво в кръвта достигне нула (така наречения махмурлук), тялото реагира със свръхпродукция на този стимулант, водеща до разстройство на съня.
Как да разберем, че употребяваме твърде много алкохол?
Според Канадския център за наркомании и психично здраве, жените трябва да пият не повече от 10 питиета на седмица и не повече от 2 питиета на ден (25 мл или 1 питие). Мъжете трябва да пият не повече от 15 питиета седмично и не повече от 3 на ден. Не трябва да се пие ежедневно! Но както често се случва, когото сме планирали вече да се почерпим, едва ли ще спазим определения за една вечер лимит. По-често се случва, този лимит да бъде утроен.
Интересно е, че макар да излизат много статии, громящи консумацията на алкохол, той продължава да се рекламира толкова силно в традиционните медии.
Ако сте човек, който се радва на отпиването на чаша вино в приятна компания или на две бири понякога, можете доста лесно да пренебрегнете тази статия. Много е вероятно, ако във всеки друг аспект имате здравословен начин на живот, тези негативни ефекти от алкохола да нямат някакво изключително влияние върху вас. Но ако сте човек, който пие редовно, или който използва алкохола като бягство от действителността, тази информация наистина си заслужава да се вземе под внимание.
Защо просто не си дадете почивка от алкохола и ще забележите как настроението ви се подобрява? Ако установите, че го използвате като средство за справяне със стреса, помислете за алтернатива: това може да бъде работата ви, разхождане с кучето, отпочиването за няколко минути в сауната или дори медитирането.
[ad id=“225664″]
Ето и някои от ползите, които веднага ще почувствате, ако ограничите или спрете алкохола:
♦ Повишено настроение;
♦ Ще спестите пари;
♦ По-малко или никакъв махмурлук;
♦ Повече време, за да свършите нещо ценно;
♦ Не изразявате съжаление от нещо глупаво, което може би сте направили;
♦ По-добра памет;
♦ Здравословен начин на живот.
Източник: ezine.bg
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…