Categories: България

Най-много туристи имало от Румъния и Украйна през лятото

Най-много туристи у нас идват от Румъния, Украйна, Полша, Турция и Германия, според данните на Националния статистически институт.

Развитието на технологиите през последните години позволява намирането на разнообразни дестинации, лесно сравнение на цените и достъп до отзиви от действителни потребители на услугите, които да дадат възможност за избор и за правене на резервации бързо, лесно и без участие на посредници. Важен принос имат и т.нар. нискотарифни авиокомпании, които имат редовни линии най-вече до София, което даде силен тласък на развитието и на тази дестинация.

Общият брой посещения на чужди граждани в страната през периода май-септември тази година е 7,76 млн., тоест растежът им на годишна база е 4,3%. Посещенията с цел почивка и екскурзия са 3,86 млн. и отбелязват относително висок растеж от 8,5%, служебните пътувания са почти 600 хил. (3,6% растеж), а останалите са 3,31 млн. и се понижават незначително с 0,1%, според НСИ.

Петте страни, от които в България пристигат най-голям брой чужденци според класификацията на пътуванията за почивка и екскурзии през летния сезон на 2024 г., са Румъния, Украйна, Полша, Турция и Германия. Общият брой посещения от Румъния са почти 1,27 млн., от които почти 800 хил. са с посочената по-горе цел и по този начин те надхвърлят 1/5 от всички посетили страната с такова намерение. Разбира се, Европейският съюз е източник на най-голям брой посещения в страната (почти 56%), но всъщност е логично основополагащият фактор да бъде географската близост. Така общо от съседните на България страни (Румъния, Турция, Северна Македония, Гърция и Сърбия) са пристигнали над 37% от туристите от тази група.

Най-голямо нарастване на броя посещения има от Украйна (110,1 хил.), следвана непосредствено от Румъния (109,7 хил.) и далеч по-назад е Турция (43,7 хил.). На другия полюс са Русия, Израел и Съединените американски щати, при които спадът е съответно с 36,2 хил., 24,5 хил. и 15,4 хил.

Броят посетители е един от факторите за реализиране на приходи от туризъм, но важни са също така и престоят на чужденците и какви услуги и продукти консумират, докато са тук. Така следващият показател, за когото са налични данни, е броят пренощували лица. Тук отново убедителен лидер е Румъния с 803,8 хил., като растежът спрямо предходния летен сезон е 5,1%. Тъй като общият брой пренощували лица се увеличава с 5,5% на годишна база до 2,86 млн., относителният дял на румънските туристи слабо се понижава от 28,2% през 2023 г. на 28,1% през настоящата.

Пренощувалите лица от Украйна  се увеличават с 48,8% на годишна база (единствено Япония е с по-висок темп на растеж, но спрямо значително по-ниска база) и достигат 261,5 хил. и заемат второто място като по този начин изпреварват Полша (255,8 хил.) и Германия (190,6 хил.), чиито относителни спадове са съответно 11,1% и 13,7% на годишна база, докато при Обединеното кралство и Чехия се реализират растежи (съответно 8,4% и 13,8%) и така броят пренощували лица достига съответно 181,1 хил. и 159,1 хил. Тези шест страни представляват общо 64,8% от чуждестранния пазар.

Важен показател е реализираният брой нощувки, който през летния сезон на 2024 г. достига 12,7 млн. и нараства с 4,6% на годишна база. Това е добра новина, която показва, че България все още остава предпочитана дестинация за почивка на чужденци. И тук убедителен лидер е Румъния с почти 3,08 млн. нощувки и относителен дял 24,3%, и отново с малко по-нисък от средния темп на растеж (4,3%). Равнището на покупателна способност на доходите  в Румъния изпреварва това в България, но средното ценово равнище там е по-ниско и това би могло да се яви пречка пред по-нататъшното развитие на този пазар. Разбира се, възможността румънците да използват личен транспорт е предимство, както и по-малката дистанция, която трябва да изминат спрямо почивка в Гърция или Турция.

Второто място се заема от Украйна (отново изпреварва Полша и Германия) и вероятно фактор за това е и проявеното гостоприемство към бежанците от войната и възможността посещението тук да бъде съчетано със срещи с близки и приятели. Нощувките на украински туристи достигат почти 1,53 млн. и нарастват с 501,7 хил., като растежът им е 48,8% на годишна база. По този начин приносът им към нарастването на общия брой е съществен (над 89%), съобщава „Труд“.

Броят нощувки на туристи от Полша и Германия спада (съответно със 195,9 хил. и 183,1 хил.) като заради това относителните им дялове се понижават с 2,2 и 1,9 процентни пункта спрямо 2023 г. до 11,2% и 8,2%. Нощувките от Обединеното кралство и Чехия обаче се увеличават съответно с 88,7 хил. и 122,7 хил., поради което и относителните им дялове нарастват. Броят нощувки от посочените шест страни вече е 71,1% от всички, което прави България силно зависима от тях и показва необходимостта от развитието на нови пазари.

Обшият брой пренощували български туристи в местата за настаняване през летния сезон на 2024 г. е приблизително 2,77 млн. и нараства с 3% на годишна база. По този начин те са над 3 пъти повече, отколкото са румънските. Само че делът на националните туристи от общия брой е малко под половината – 49,2%, и се понижава спрямо 2023 г., когато е бил 49,8%.

През сезон 2024 общите приходи от нощувки са достигнали почти 1,74 млрд. лв. и нарастват с 15,3% на годишна база. Анализът на източниците на този растеж показва, че реализираният брой нощувки се е повишил с 3,4%, което е резултат от увеличението на броя пренощували лица с 4,2% и спада в средния брой нощувки на едно лице с 0,8% на годишна база. От друга страна цената на една нощувка се е повишила средно с 11,6% спрямо миналата година. Това показва, че повишаването на цените в туризма е по-високо, отколкото е средно за потребителската кошница.

Приходите от местни туристи представляват 32,5% от общите като се повишават със 17,4% на годишна база. Така делът на тези приходи към общите се повишава спрямо миналата година, когато е бил 31,9%. Факторният анализ показва, че броят нощувки е нараснал с 1,3% в резултат от по-големия с 3% брой пренощували лица и спада в средния брой нощувки на едно лице с 1,6%. Средната цена на една нощувка за българи обаче се е повишила с 15,9% при 9,2% за чужденците.

Средната цена за нощувка през сезон 2024 е била 85,8 лв., като за българите е била 74,1 лв., докато за чужденците – 92,8 лв. Обяснение за това може да се търси във факта, че по-голяма част от чужденците се ориентират към по-големи вериги с пакети от типа „всичко включено в цената“, но това ограничава потреблението им извън хотелите, в които са отседнали. Все пак в пика на сезона през август българите са плащали по 76 лв. срещу 101 лв. от чужденците за нощувка. Средната цена на почивка за 1 лице е била 411,7 лв.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/

Arhiv