Украйна е в състояние отново да изнася електроенергия за първи път от шест месеца, тъй като енергийната ѝ инфраструктура се възстановява след месеци на постоянни руски атаки, съобщи Би Би Си.
През октомври миналата година Русия започна продължителна и целенасочена атака срещу енергийната инфраструктура на Украйна. Това доведе до прекъсвания на електрозахранването и планирани прекъсвания на тока, които оставиха много населени места в тъмнина през зимата.
Украйна беше принудена да спре износа на електроенергия, но сега отново ще може да продава излишната си енергия. Министърът на енергетиката Герман Халушченко подписа заповед, с която разрешава износа, въпреки че местните потребители остават приоритет.
Той заяви, че системата е произвеждала допълнителни мощности в продължение на почти два месеца и че украинците не са били изправени пред ограничения.
„Най-трудната зима отмина“, каза Халушченко. – „Следващата стъпка е да започнем да изнасяме електроенергия, което ще ни позволи да привлечем допълнителни финансови ресурси за необходимото възстановяване на разрушената и повредена енергийна инфраструктура“.
Той също така похвали „титаничната работа“ на инженерите и международните партньори за възстановяване на системата.
Миналия месец жители на Украйна разказаха пред британската медия, че доставките на електроенергия стават все по-надеждни – най-накрая уличното осветление е започнало отново да работи.
Въпреки това операторът на електропреносната мрежа на страната – „Укренерго“, предупреди, че Украйна не може да разчита, че руските атаки ще спрат. В събота „Укренерго“ съобщи, че досега по време на войната Русия е изстреляла повече от 1200 ракети и дронове по енергийните ѝ съоръжения. Компанията определи нападението като най-големия опит за унищожаване на енергийната система на европейска държава.
В градовете в Украйна тази зима граждани трябваше да използват така наречените „центрове за устойчивост“, за да се стоплят и да си заредят телефоните.
Откакто Русия започна да атакува енергийната инфраструктура, всички украински топло- и водноелектрически централи са повредени. Киев също така загуби контрола над най-голямата атомна електроцентрала в Европа – АЕЦ „Запорожие“, която е в руски ръце.
През юни 2022 г. Украйна беше заявила, че се надява до края на годината да получи 1,5 млрд. евро от износ на електроенергия за ЕС – основният ѝ пазар за износ на енергия от началото на войната.
Привърженици на сваления президент Башар Асад са убили 14 военни, изпратени от фактическата власт в…
Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…