[ad id=“225664″]
Според тримата учени Гюнтер Екард, Леонард Блуме и Петер Лор, които участват в експедиция по откриването на стаята, тя се намира в пещерния комплекс Принц в близост до немския град Дрезден. Те са използвали радарни изображения, за да открият, че под пещерата има подземни капани и бункери.
Те започнали проверки на пещерата през септември, когато източник им сподели, че там може да е скрито съкровище.
„В близост до тунелите има железопътна линия, на която през април 1945 г. е спрял влак от Кьонигсберг, днешният руски Калининград, където се е помещавала стаята, подарък на Петър I от пруския крал Фридрих“, разказва един от изследователите.
[ad id=“255238″]
Според учените обаче, пещерата крие и друго съкровище, това на последния монарх на Германската империя – Кайзер Вилхелм II.
Кехлибарената стая е създадена от Андреас Шлютер за пруския крал Фридрих I. Когато през 1709 г. работата била завършена, лошо закрепените кехлибарени пана рухнали. Ядосан, кралят изгонил майстора от страната. Неговият син – Фридрих Вилхелм I, поднася шедьовъра в дар на цар Петър I. В Санкт Петербург тя пристига през 1717 г. През 1770 г. Кехлибареният кабинет става Кехлибарена стая в Екатерининския дворец. За нея са използвани 450 кг кехлибар.
При нашествието на нацистите ценностите от двореца са пренесени в Новосибирск. Кехлибарената стоя обаче остава, защото е много чуплива. Руснаците я прикриват с тапети, но германците я откриват и отнасят. В периода 1942-1944 г. тя е изложена в замъка “Кьонигсберг”.
През август 1944 г. заради бомбардировките на британците е скрита в сандъци в подземията на замъка. Когато руснаците превземат града през април 1945 г. ,те не откриват нищо. Кехлирабената стая изчезва и оттогава от нея няма следа.
Източник: 24 chasa.bg