Всеки ден, месец, година е раждане на нов отрязък от неуловимия ръст на вре­мето. В тези отрязъци са вградени човешки възходи и погроми, завоевания и победи. В тях са вписани биографиите на епохите. За това открай време людете чувстват потребност да знаят промеждутъците от време, тяхната продължи­телност, да познават кръго­врата на земния път, за да съгласуват делата си, да бележат рязка по рязка рождени дати, смърт и па­метни дела.

В древния Рим първото число на месеца се е нари­чало „календи“ и се е обя­вявало от глашатаите. От „календи“ произхожда „ка­лендар“.

Някои от българските народни имена на месеците са дошли от славяните. Други от тях са ги създа­ли българските славяни, когато стъпка по стъпка са се настанявали на Балкан­ския полуостров. Имената на месеците са създадени в различни времена и в различни области на родината. Наблюдателният народен творец им е дал кръщение по техните особени черти. Така имената на месеците са му напомняли кога е време за оран и сеитба, за плодобер и отдих, подсеща­ли са го за климатически промени и природни явле­ния, по-лесно е запомнял събитията. И днес още на­родните имена на месеците се срещат в народните го­вори, в запазени писмени паметници. Не изтлява сътвореното от народа!

ЯНУАРИ. Начева рождението на новата година. Дните на месеца започват да приповдигат клепки бав­но и невидимо. Наедряват колкото просено зърно. „Просинец“ е нарекъл на­родът първия годишен ме­сец. А може би името да е дошло от „просити“, което ще рече — дълги са зимни­те нощи, заповядайте вкъ­щи на раздумка. Или е до­шло от „просията“ — разсветват небесата, уголемен е денят. Януари наричат и с прякора „голям сечко“ или „големин“. Защото има 31 ден, зимните нощи са дълги и на човек се стру­ва, че месецът тече бавно. Казват му и „коложег“ — от кола и жег (жега, горе­щина). Легендата разказва: веднъж зимата била тол­кова студена, че след като хората изгорили всички дърва за огрев, наложило се най-после във всяка къ­ща да изгорят и колата;

ФЕВРУАРИ по старому е „сечен“ — лют месец, студ сковава земята, сече я. Други тълкуват името по-иначе. Рано напролет доб­рите стопани излизат да се­кат сухите клони на дърве­тата, да прочистват короните им. Месецът има 28 дни — най-малкият годишен ме­сец — и затова е „малък сечко“.

МАРТ е сух месец, зем­ните сокове са много мал­ко. Наречен е „сухий“.

АПРИЛ е месец па про­летното пробуждане. Гора­та се развива. От цепнати­ните на брезовите кори се събира сок. Оттук „брезен“ или „брезок“. Казват му още „лъжи-трева“ или „лъжко“. И двете имена са но­вобългарски, свързани с поникването на тревата. Но често се случва времето да застуди.   Топлото априлско слънце лъже тревата да поникне, а после я замразя­ва. Оттук обичаят да се пускат на първия ден от ме­сеца шеговити лъжи.

МАЙ. Природата е в пъ­лен разцвет. Слънце, треви, цветя, узрели череши, по­никнал кукуруз. Време за копан.
„Тревен“, „цветен“, „черешар“, „копане-кукуруз“. Наричайте месеца с името, което най-много ви харесва! — е повелил народният творец.

ЮНИ е „изок“, което на старобългарски означава насекомото жътвар.  Коренът на думата е „ок“, който имаме в око (безок, едно­ок). „Из“ показва излиза­не, движение. През месеца насекомото жътвар (очите му са силно изпъкнали) се появява по посевите. По други места на този месец казват „липен“ или „липец“ — тогава цъфтят ли­пите.

ЮЛИ. Дошла е жътвата. Земята гори от жега. Жътварките вдигат сърпа. Па­дат узрелите жита. Оттук: „сърпен“, „горещляк“, „горещници“, „Жяр“. Наричат месеца още и „червен“. Ве­роятно от руското „чер­венц“— кърмъз, паразитно насекомо. У нас през този месец щитоносната въшка отделя багрилна течност, от която е приготовлявано лак, с червен оттенък. Въз­можно е името да иде от руското „чèрвá“ — личин­ки на пчели в гнездата на восъчните пити.

АВГУСТ. И той е с раз­лични имена. „Зарев“, „плоден“, „пресуши реки“. „За­рев“ е свързано с глагола „заревата“. През този ме­сец елените започват да ре­ват, загонват се, планинските долове се изпълват с еленски рев. „Плоден“ оз­начава прибирането на плодовете от лятната родитба, а „пресуши реки“ — пресъхването на реките от жегата.

СЕПТЕМВРИ. Природата променя шарките си. По градините цъфтят черве­ните цветя на есен­та. „Руен“ е наречен този месец, което означава червен; който е започнал да зрее; изобилен. Допуска се името да иде от гроздо­бера и да се свързва с приготовлението на руйно (червено) вино. Руйно има значение и на пенливо, буйно, шумливо, чисто, бистро. По някои места на септември казват още „гроздар“ или „беритбен“.

ОКТОМВРИ. Дошла е есента със сукман от пъстрошити поли. Капят листа­та. Месец „листопад“. В Южна България му казват още „кратун“ или „кратункин месец“. Защото руйното вино се е пиело с кратунки.

НОЕМВРИ — „груден“, наречен по народному. На­стъпват първите студове. Земята се сковава, калта по пътищата образува бу­ци (грудки). В народната реч и днес оше се среща: грудка пръст, грудка сняг, грудка сирене, грудести ко­рени.

ДЕКЕМВРИ е „студен“ т. е. големи са декемврий­ските студове. Казват му още и „мал голям месец“. Голям е, защото има 31 ден, с много дълги нощи, а дните му са къси.
Споделено

 

Румяна Иванова

Аз мога