Categories: Дунав мост

НАСА успешно произвежда кислород на Марс

Предвижда се увеличение на производството в бъдеще

Учените казват, че експеримент за производство на кислород на Марс вече работи при различни атмосферни условия, включително през деня и нощта и през различни марсиански сезони.

НАСА е произвела малко количество кислород на Марс в рамките на експеримент на повърхността на Червената планета, съобщава NOVA.

Количеството е било достатъчно за един човек за 100 минути. То е било произведено от устройство, наречено МОКСИ, което се е приземило на Марс с роувъра “Персевиърънс” през 2021-ва година. Процесът по произвеждането на кислород е продължил денонощие, при различни атмосферни условия – при екстремни разлики в температурите и в началото на пясъчна буря.

При всяко пускане машината, наречена МОКСИ, произвежда шест грама кислород на час – приблизително колкото едно скромно дърво на Земята.

„Какво е МОКСИ? Това е прототип на малък двигател, който ще произвежда кислород от нищото. Разреденият въздух на Марс означава въглероден диоксид“, каза Майкъл Хехт, главен изследовател на мисията МОКСИ.

„Нуждаем се от това, разбира се, за да могат бъдещите астронавти да дишат. Това изглежда очевидно. Това, което изглежда по-малко очевидно, е, че се нуждаем от много повече кислород, за да запалим ракета, която да отведе астронавтите отново у дома или поне обратно в орбита“, каза Хехт.

Проучване, публикувано в списание Science Advances, казва, че МОКСИ успешно произвежда кислород от богатата на въглероден диоксид атмосфера на Червената планета от февруари 2021 г., когато докосна повърхността на Марс като част от мисията на марсохода Perseverance на НАСА.

Изследователите предвиждат, че уголемена и усъвършенствана версия на Мокси може да бъде изпратена на Марс преди човешка мисия, за непрекъснато производство на кислород в размер на няколкостотин дървета. При този капацитет системата трябва да генерира достатъчно кислород, за да поддържа хората, след като пристигнат, и да захранва ракета за връщане на астронавтите обратно на Земята.

„Просто няма смисъл и не е устойчиво да носим всичко необходимо от Земята. Трябва да произвеждаме по-голямата част от ресурсите там. И за това е Мокси, каза Хехт.

Атмосферата на Марс е 96 процента въглероден диоксид, според НАСА.

В момента НАСА се опитва да създаде по-голяма версия на устройството, която ще може да произвежда достатъчно за пилотирани мисии до Марс.

https://www.dunavmost.com/====

Arhiv

Share
Published by
Arhiv

Recent Posts

Пламна къщата на Иван Гешов в центъра на София

Няма пострадали, огънят е тръгнал от мазе...

39 секунди ago

Забравена тенджера предизвика пожар, почина жена

Дъщеря й също е вдиша от отровните пари...

2 минути ago

Розоберът подрани с месец, реколтата обаче е добра

Розовите градини намаляват, на младите не им се занимава...

9 минути ago

Чалга звездата Роксана води две листи на Радостин Василев

Ще се бори за интеграцията на ромите...

10 минути ago

Радан Кънев: Ще има вълна вдясно на евровота

Крайните десници ще останат критично малцинство, смята евродепутатът...

42 минути ago

Пламна изоставена сграда в центъра на София

Няма пострадали, огънят е тръгнал от мазе...

48 минути ago
image0 (9K)