Насилие, палежи, крайнодесни. Какво се случва във Великобритания

През последните дни в няколко британски градове възникнаха безредици, при които бяха ранени полицаи и бяха нанесени материални щети.

Това са най-масовите безредици в страната от 13 години насам. Те започнаха, след като в понеделник бяха убити три деца в Северозападна Англия от извършител с мюсюлмански произход.


Маскиран протестиращ прави жест към полицаи по време на демонстрацията „Стига толкова“, свикана от крайнодесни активисти в Бристол на 3 август 2024 г.

Случаят беше използван като повод за редица антиимиграционни и антимюсюлмански демонстрации в страната, при които се стигна до насилие, палежи и грабежи. Това се случи на фона на дезинформационна кампания в социалните мрежи.

Гардиън съобщава, че до момента са направени над 90 ареста в цялата страна.

След началото на безредиците започнаха и множество антирасистки протести в цялата страна.

Това се счита за първото голямо предизвикателство пред новия премиер на Великобритания Киър Стармър. Той осъди крайната десница за вълната от насилие и подкрепи полицията да предприеме решителни действия.

„Това не беше протест. Това беше непростимо насилие и безредици“, каза в събота Марк Хол, главен полицейски инспектор в Съндърланд, където в петък вечерта стотици демонстранти срещу имиграцията хвърляха камъни по полицаи, преобърнаха автомобили, запалиха кола и предизвикаха пожар в близост до полицейски участък.

Очаква се безредиците да продължат и в неделя.

Как започва всичко

Безредиците избухват в няколко британски градове, след като в понеделник в крайморския град Саутпорт в Северозападна Англия, недалеч от Ливърпул, беше извършено нападение с нож в клас по танци. Тогава три малки момичета на шест, седем и девет години бяха убити.


Полицаи се сблъскват с протестиращи по време на демонстрацията „Стига толкова“, свикана от крайнодесни активисти в Бристол на 3 август 2024 г.

Както в други случаи, полицията първоначално не издава самоличността на заподозрения. През това време в социалните мрежи бързо се разпространява фалшива информация, че заподозреният е радикален мюсюлмански мигрант.

Впоследствие полицията съобщава, че заподозреният е 17-годишният Аксел Рудакубана, който е роден във Великобритания. Той има повдигнати обвинения в убийство и опит за убийство.

Кои са крайнодесните

Във вторник голяма тълпа, за която полицията твърди, че е свързана с крайната националистическата Английска лига за защита, предизвиква масови безредици, вследствие на които петдесет и трима полицаи получават наранявания, а 27 са откарани в болница.

Английска лига за защита е създадена през 2009 г. Това е крайнодясно движение, известно с насилствените си протести и антиислямската си и антиимиграционна позиция.


Контрапротест против фашизма, Бристол, 3 август.

Сред основателите на групата е Стивън Яксли-Ленън, известен като Томи Робинсън, бивш член на крайнодясната Британска национална партия. Той е познат с участие в насилие на футболни агитки и е осъден за такъв случай през 2010 г.

Робинсън е блокиран от Туитър през 2018 г., а в края на 2023 г. профилът му е възстановен, след като мрежата вече е притежание на Илон Мъск и е преименувана на Х.

Британската група „Hope Not Hate“, която изследва екстремистки организации, съобщава, че Дейвид Майлс от фашистката група „Патриотична алтернатива“, е споделил свои снимки в Саутпорт в социалните мрежи. Съобщава се и за агитатори, разпространявали информация от протеста, от неонацистката група Британско движение.

Какво направиха

За безредици се съобщава в редица градове, включително Ливърпул, Бристол, Хъл и Белфаст. Четирите града са разположени в различни краища на Обединеното кралство.

Много полицаи са ранени при опити да попречат на стотици враждуващи протестиращи, предимно млади мъже, скандиращи призиви за насилие.


Полицаи се сблъскват с протестиращи по време на демонстрацията „Стига толкова“, свикана от крайнодесни активисти в Бристол на 3 август 2024 г.

В Ливърпул двама полицаи са в болница със съмнения за фрактури на лицето, а друг е бил свален от мотоциклета си и нападнат при безредиците, в които са участвали около 750 протестиращи и подобен брой контрапротестиращи, съобщават от местната полиция. Поне два магазина в града са били опустошени и ограбени.

Подобни сцени е имало и в югозападния град Бристол, където антирасисткият протест е бил по-голям от антиимигрантския. Телевизионни кадри показаха как те се сблъскват с полицията за борба с безредиците.

„Малка, но агресивна“ група е започнала „неприемливи безредици и насилие по улиците на Бристол снощи“, каза представител на органите на реда, цитиран от Ройтерс.

В Белфаст някои предприятия съобщават за нанесени материални щети, а според полицията поне едно е било подпалено.

В градовете са разположени допълнителни полицейски сили, а на джамиите в цялата страна е препоръчано да засилят охраната си след нападението срещу джамия в Саутпорт във вторник.

Последният път, когато във Великобритания избухват масови бунтове, е през 2011 г. Тогава хиляди хора протестират в продължение на пет нощи, след като чернокож мъж в Лондон е застрелян от полицията.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv