За малко повече от седмица, в резултат от засилени атаки на Израел в Ливан, бяха убити седем високопоставени командири и служители на шиитската групировка Хизбула, включително нейният лидер Хасан Насрала.
Този ход остави Ливан и голяма част от Близкия изток в шок, докато израелски официални лица обявиха, че са постигнали големи военни и разузнавателни пробиви.
Хизбула е едновременно военна групировка и политическа партия, която контролира голяма част от Южен Ливан. Тя е обявена за терористична организация от САЩ, а Европейският съюз (ЕС) смята за терористично само военното ѝ крило, без политическото ѝ разклонение.
Хизбула подкрепя палестинската паравоенна групировка Хамас във войната ѝ с Израел в Ивицата Газа, която продължава вече близо година.
Конфликтът започна с нападение на Хамас срещу Израел, при което загинаха 1200 души, а около 240 бяха взети за заложници. Израел отговори с пълномащабна офанзива в Ивицата, която до момента е отнела живота на над 41 хиляди души.
Неотдавнашните удари в Ливан и убийството на Насрала представляват значителна ескалация на войната, този път между Израел и Хизбула. И Хизбула, и Хамас са подкрепяни от Иран.
Сега най-мощната военна и политическа сила в Ливан се опитва да се възстанови от тежките удари, след като загуби ключови членове на ръководни позиции. Те бяха част от Хизбула още от създаването ѝ в началото на 80-те години на миналия век.
„Хизбула е обезглавена и в безпорядък, но все още опасна“, каза Уилям Уекслър, старши директор на програмите на Атлантическия съвет по Близкия изток.
Главният от убитите е Насрала, който загина при серия от въздушни удари в южната част на Бейрут в петък вечерта. Други бяха по-малко известни, но все пак важни фигури за операциите на Хизбула.
Ето кои са те.
От 1992 г. Насрала ръководи Хизбула в няколко войни с Израел. Под неговото лидерство политическото крило на Хизбула се превърна във важен фактор на политическата сцена в Ливан.
Участието на групировката в други регионални конфликти също увеличи нейното международно влияние. След началото на гражданската война в Сирия през 2011 г. Хизбула изигра ключова роля за задържането на сирийския президент Башар Асад на власт.
Под ръководството на Насрала Хизбула допринасяше и за развитието на други подкрепяни от Иран въоръжени групи в Ирак и Йемен.
В Ливан Насрала е противоречива фигура. Прекратяването на израелската окупация на Южен Ливан през 2000 г. му спечели поддръжници. Но Насрала има и опоненти, които го осъждат заради запасите от оръжия на групировката и вземането на едностранни решения, които според тях обслужват интересите на Иран.
Набил Каук, който беше убит при въздушен удар на Израел в събота, беше зам.-ръководител на Централния съвет на Хизбула. Той се присъединява към бойната групировка в началото на нейната дейност през 80-те години на миналия век.
От 1995 до 2010 г. Каук е военен командир на Хизбула в Южен Ливан. Каук беше смятан за потенциален наследник на Насрала.
Друг от убитите членове на Хизбула е Ибрахим Акил. Той беше висш командир и ръководител на елитните сили на Хизбула – Радуан, които Израел се опитва да изтласка по-далеч от границата си с Ливан.
Акил беше и член на висшия военен орган на организацията – Съвета на джихада – и от години е в списъка на издирваните от САЩ лица.
Държавният департамент на САЩ твърди, че Акил е бил част от групата, извършила бомбен атентат срещу посолството на САЩ в Бейрут през 1983 г. и организирала вземането на германски и американски заложници. При този атентат загинаха 63-ма души.
Ахмед Вехбе беше командир на силите Радуан и играеше ключова роля в развитието им.
Той беше убит заедно с Ибрахим Акил при въздушен удар в южните предградия на Бейрут.
Али Караки беше ръководител на южния фронт на Хизбула и имаше важна роля в продължаващия конфликт с Израел. Той беше убит по време на същия удар, при който загина Насрала.
САЩ го определят като важна фигура в ръководството на бойната групировка. За Караки обаче няма почти никаква публично известна информация.
Мохамед Сурур беше ръководител на звеното за безпилотни самолети на Хизбула, което влезе в употреба за първи път след началото на войната в Ивицата Газа.
Под ръководството на Сурур Хизбула изстрелваше взривни и разузнавателни дронове дълбоко в територията на Израел, като преодоляваше отбранителните му системи.
Ибрахим Кобеиси, който също беше убит през последните дни, ръководеше ракетното подразделение на Хизбула. Израелските военни твърдят, че той е планирал отвличането и убийството на трима израелски войници през 2000 г., чиито тела са върнати при размяната на пленници с Хизбула четири години по-късно.
Израел не за пръв път ликвидира високопоставени командири на Хизбула след началото на войната с Хамас в Ивицата Газа.
В края на юли израелски удар в Бейрут уби висшия командир на групировката Фуад Шукр. Часове по-късно експлозия в Иран, за която беше обвинен Израел, уби и лидера на Хамас Исмаил Хания.
САЩ обвиняват Шукр, че е организирал бомбен атентат в Бейрут през 1983 г., при който загинаха 241 американски военнослужещи.
Убити са и лидерите на ключови подразделения на Хизбула в южната част на страната – Джавад Тауил, Талеб Абдула и Мохамед Насър.
Доскорошният втори в Хизбула – Наим Касем, сега е най-високопоставеният член на организацията. Касем е зам.-лидер на Хизбула от 1991 г. и е сред основателите на организацията.
Касем е единственият високопоставен служител на Хизбула, който е давал интервюта за местни и международни медии по време на продължаващия конфликт.
Изглежда, че той има роля в различни аспекти от дейността на Хизбула – както във висши политически въпроси и въпроси на сигурността, така и в дейности, свързани с теократичните и благотворителните инициативи на групировката за шиитската мюсюлманска общност в Ливан.
Междувременно Хашем Сафиедин, който оглавява Централния съвет на Хизбула, е спряган за наследник на Насрала. Сафиедин е братовчед на Насрала, а синът му е женен за дъщерята на иранския генерал Касем Солеймани, който беше убит при удар на американски безпилотен самолет през 2020 г.
Талал Хамиех и Абу Али Реда са двамата останали висши командири от Хизбула, които очевидно са на прицел на израелските военни.
След смъртта на седмината високопоставени членове на Хизбула, конфликтът между ливанската групировка и Израел видимо ескалира. Тази ескалация повишава опасенията от всеобхватна война в Близкия изток.
Израел предупреди, че започва „нова ера“ на войната, като „центърът на тежестта“ се премества на север – т.е. към границата с Ливан.
Според представители на ливанското правителство стотици хиляди хора са били разселени в рамките на Ливан около последните сражения, а над 1000 души са били убити след ескалацията на въздушните удари миналата седмица.
Израел повдигна въпроса за възможността за сухопътно нахлуване в Ливан, което, ако бъде предприето, ще бъде четвъртото израелско нахлуване в страната през последните 50 години.
Хизбула обеща, че „ще продължи борбата си срещу врага“, а Иран каза, че ще продължи да подкрепя групировката.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…